Kırmızı listede aranan PKK'lı terörist öldürüldü

MİT'in Irak'ın Süleymaniye kentindeki operasyonuyla "terörden arananlar" listesinde kırmızı kategoride yer alan ve kırmızı bültenle aranan PKK'lı Ulaş Doğan etkisiz hale getirildi. Peki, Ulaş Doğan kimdir, nerelidir?

Google Haberlere Abone ol

MİT'in Irak'ın Süleymaniye kentindeki operasyonuyla "terörden arananlar" listesinde kırmızı kategoride yer alan ve kırmızı bültenle aranan PKK'lı Ulaş Doğan etkisiz hale getirildi.

Ulaş Doğan, 13 Haziran 2021 tarihinde Irak'ın Süleymaniye kentinde MİT ve TSK koordinasyonuyla düzenlenen operasyonla nokta atışıyla vurularak öldürüldü. 

Ulaş Doğan kimdir
Öldürülen teröristin bulunduğu araç

 

Doğan'ın Irak'ın kuzeyindeki bölgelerde birçok eylemden sorumlu olduğu öğrenildi.

MİT, son olarak Doğan'ın Irak'ın kuzeyindeki Kürtlere yönelik suikast girişimleri hazırlığında olduğunu belirledi.

Doğan, Tunceli'nin Nazimiye'de ilçe emniyet amirinin geçişi sırasında yola döşenen mayının patlaması ve 2 polisin şehit düşmesi olayının da organizatörüydü.

İşte o terörist: 

Ulaş Doğan kimdir
PKK'lı terörist Ulaş Doğan kırmızı listede aranıyordu

 

Geçmiş dönemde Tunceli kırsalında eylemler gerçekleştiren teröristin, örgütün bölgede gerçekleştirdiği pek çok mayınlama, yol kesme, araç yakma ve pusu faaliyetlerinde bulunduğu belirtildi.

Doğan'ın bu eylemlerin ardından Hakurk'ta sözde yönetici olarak görevlendirildiği, daha sonra sözde Irak öz savunma güçleri sorumlusu olduğu öğrenildi.

Terörist Doğan'ın 22 Haziran 2011'de Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde 2 polis memurunun, 4 Eylül 2011'de Tunceli'de halı sahada futbol oynayan polislere ve maçı izleyen yakınlarına yönelik bir polis ve eşinin şehit edildiği saldırıları yönettiği belirtildi. Doğan'ın ayrıca 22 Ağustos 2012'de Tunceli'nin Nazimiye ilçesinde bir geçici köy korucusunun şehit edildiği saldırının da aralarında olduğu birçok terör eyleminin talimatını verdiği öğrenildi.

PKK/KCK'nın bir dönem sözde Süleymaniye sorumlusu olarak faaliyet gösteren Hasan Adır da bir süre önce MİT tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Ulaş Doğan'ın Tunceli'nin Mazgirt nüfusuna kayıtlı terör örgütünün üst düzey isimleri arasında yer alan bir teröristtir.

42 yaşında olduğu öğrenilen Ulaş Doğan'ın 1978 yılında Mazgirt'te doğduğu öğrenildi.

detaylar geliyor...


 

Yorumlar