Ukrayna hassasiyetini Filistin için de bekliyoruz

İspanya Başbakanı Sanchez, NATO üyesi ülkelerin Ukrayna konusundaki hassasiyetinin aynısının Gazze konusunda da beklediklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Ukrayna hassasiyetini Filistin için de bekliyoruz

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, NATO Zirvesi'nde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Washington'da düzenlenen NATO Atlantik Konseyi Devlet ve Hükümet Başkanları Oturumu'na katılan Sanchez, Ukrayna'ya verilen desteğin zayıflatılmasına karşı çıktı ve aynı birlik ve tutarlılığın Gazze için de talep edilmesi gerektiğini belirtti.

UKRAYNA VE GAZZE İÇİN EŞİT YAKLAŞIM

Sanchez, NATO üyesi ülkelere hitaben yaptığı konuşmada, "Ukrayna'ya desteğimizi zayıflatacak çifte standart uygulamakla suçlanamayız. Tam tersine Rusya'nın Ukrayna'daki işgaline karşı takınılan birlik ve tutarlığın aynısını Gazze için de talep ediyoruz" dedi. İspanya Başbakanlık kaynaklarına dayandırılarak İspanyol basınında yer verilen haberlerde, Sanchez'in bu açıklamaları basına kapalı NATO toplantısında yaptığı belirtildi.

ULUSLARARASI HUKUKA SAYGI TALEBİ

Sanchez, uluslararası hukuka saygının hem Ukrayna hem de Gazze için geçerli olması gerektiğini vurguladı. "Vatandaşlarımızın tutarlı bir siyasi duruşa sahip olduğumuzu, çifte standartların olmadığını anlamaları önemlidir. Uluslararası hukuku savunduğumuz için Ukrayna'yı desteklediğimizi söylüyorsak, aynısını Gazze'de de yapmalıyız. Ukrayna'da uluslararası hukuka saygı gösterilmesini talep ediyorsak, Gazze'de de buna saygı gösterilmesini talep etmeliyiz" diye konuştu.

İSPANYA'NIN FİLİSTİN DEVLETİNİ TANIMASI

Pedro Sanchez, İspanya'nın Filistin devletini resmen tanıyan liderlerinden biri olarak, Gazze'de yaşananlara yönelik uluslararası hukukun uygulanması gerektiğini savundu. Bu çağrı, NATO üyesi ülkelerin Ukrayna'daki duruma gösterdiği tepkiyle paralel bir duruş sergilenmesi gerektiği yönünde oldu.

NATO ÜLKELERİNE MESAJ

Sanchez'in bu açıklamaları, NATO üyesi ülkelerin Gazze konusunda da benzer bir duruş sergilemeleri gerektiği mesajını içeriyor. İspanya Başbakanı, Ukrayna'da gösterilen uluslararası dayanışmanın Gazze'de de uygulanmasını talep ederek, çifte standart uygulamalarına karşı çıkıyor.

NATO Zirvesi'nde yapılan bu açıklamalar, İspanya'nın Filistin konusundaki tutumunu ve uluslararası hukuka olan bağlılığını bir kez daha gözler önüne serdi. Sanchez'in bu çıkışı, NATO üyesi ülkelere yönelik önemli bir çağrı niteliği taşıyor.

Yorumlar