Ücretli öğretmenler de telafi eğitimine katılacak mı?

Ücretli öğretmenler telafi eğitimine katılacak mı sorusu telafi eğitim programının belli olmasından sonra öğretmenler tarafından cevabı merakla aranan soru oldu.

Google Haberlere Abone ol

Ücretli öğretmenler de telafi eğitimine katılacak mı sorusu Milli Eğitim Bakanlığının telafi eğitim programını ve tarihlerini açıklamasından sonra merakla sorulmaya başlandı. Özellikle de ücretil öğretmenler, telafi eğitim programı süresince kendi durumlarının ne olacağını merak ediyor. Peki, Ücretli öğretmenler de telafi eğitimine katılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafınadan açıklanan programa göre 18 Haziran’da karneler dağıtılacak. İsteyen öğrenciler, 2 Temmuz’a kadar okullara gidebilecek. Öğretmenler yine okullarda olacaklar. Hem duygusal açıdan öğrenciler desteklenecek hem de derslerde takıldıkları her şeyi öğretmenlerine sorup eksiklerini tamamlayabilecekler.

TELAFİ 5 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Daha sonra 5 Temmuz’da “Telafi Eğitiminde Ben de Varım Programı” başlayacak. Bu program öğretmenlerin gönüllüğüne göre yürütülecek. Çocuklar bilim ve sanat etkinliklerine katılacak.

BAKANLIKLAR VE BELEDİYELER DE DESTEK OLACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyeler de sürece katkı sağlayacak. Milli Eğitim Müdürlükleri’nin kontrolünde, çocuklar yaz boyunca kamplar ve açık alanlarda etkinlikler yapabilecek.

ŞEHİR KISITLAMASI OLMAYACAK

Telafi eğitiminde yer kısıtlaması da olmayacak. Ankara’da bulunan bir öğrenci dilerse, Bursa’da bu eğitimlere katılabilecek. Öğrenciler kendine en yakın okula müracaat edebilecek.

'TATİL ARKADAŞIM' ETKİNLİK KİTABI

Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilkokullarda, anaokullarında ve diğer yaş gruplarında bu program boyunca yapılabileceklerle ilgili bir kitap da hazırlandı. “Tatil Arkadaşım Etkinlik Kitabı” okullara gönderildi. Bilmece, bulmaca ve oyunlar kitapta toplandı.

Bu süreçte okullara kırtasiye yardımı da yapılacak.

EKSİK OLDUKLARI KONULAR BELİRLENECEK

Öğrencilerin hangi derslerde hangi konularda eksiklikleri olduğu belirlenecek. Talim Terbiye Kurulu ve okullarda öğretmenler öğrencilerin hangi konularda eksikleri olduğunu belirleyecek. 3. sınıf öğrencisinin eksik konuları öğretmen tespit edip, 4. sınıfta da bu konuların üzerine eğilecek. Talim Terbiye Kurulu’nun yaptığı tespitler ışığında da konuların tamamlanması sağlanacak.

Yaz boyunca da okullar açık olacak. Liderlik, ekip ruhu, bir arada iş yapma kazanımları yaz döneminde ön plana çıkarılacak. Sistem hem merkezi hem de Bakanlığın koordinesiyle yerel olarak işleyecek. Okullara da kendi okullarındaki tespitler üzerinden konu dağılımı ile telafi izni verilecek.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER KONUSU

Ücretli öğretmenlerin telafi eğitime girip girmeyeceğine yönelik detay geçen yıl resmi gazetede yayınlanan genelgede saklıdır. 23 Mart 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan genelgede, ücretli öğretmenlerin de telafi eğitimlerine katılması öngörülmüştü. Dolasıyısıyla yaz aylarında yapılacak telafi eğitimlerine ücretli öğretmenler de gönüllülük esasına dayalı olarak katılabilecekler. 

İşte geçen yıl yayınlanan o genelge:

Ücretli öğretmenler telafi eğitimine katılacak mı?
Ücretli öğretmenler telafi eğitimine katılacak mı sorusunun cevabı 

 


 

 

Yorumlar