TÜVTÜRK kimin tüvtürk'ün sahibi kimdir?

Tüvtürk kimin, sahibi kimindir, kim tarafından işletiliyor? Son dönemlerde yüksek ücretlerle gündeme gelen TÜVTÜRK'ün sahibi merak ediliyor.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye'nin araç muayene istasyonların tek elde toplayan TÜVTÜRK kimin, sahibi kimindir, kim tarafından işletiliyor, soruları son dönemlerde sık sık sorulan sorular arasında yer alıyor. 

Öncelikle TÜVTÜRK'ün ne olduğu konusunu irdeleyelim. TÜVTÜRK, Türkiye genelinde araçların muayene eden, yaptıkları muayeneler resmi olarak kabul gören bir kuruluştur. 2005 yılına kadar Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan şirket, bu tarihten sonra özelleştirildi. Şirketin 209 sabit, 5 motosiklet, 76 gezici istasyon ve 16 gezici traktör istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümü de yapmaktadır. 

TÜVTÜRK'ün sahibir bir kişi veya kurum değil, birden fazla kurum kuruluştan oluşan ortaklar tarafından işletilen bir kuruluştur. TÜVTÜRK'ün sahibi Doğuş Grubu, TÜV SÜD ve Bridgepoint'tir. 

TÜVTÜRK'ün sahibi olan ortaklardan biri Doğuş Grubu'dur. 1951 yılında kurulan Doğuş Grubu otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere yedi sektörde faaliyet göstermektedir. Grup, hizmet verdiği bu sektörlerin yanı sıra teknoloji, spor ve eğlence alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürmektedir. Doğuş Grubu'nun ulaştığı başarının arkasında, müşteri odaklı ve verimliliği merkez alan bir yönetim yaklaşımı vardır. Bu yaklaşım, sadece maddi kazanımlarla değil, bütün toplumun yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal yurttaşlık bilinciyle iç içe gelişmektedir. Grup, yine bu bilinç çerçevesinde özellikle eğitim, kültür-sanat ve spor alanlarına odaklanan çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk ve sponsorluk projelerini hayata geçirmektedir. Doğuş Grubu, 300’ün üzerindeki şirketi ve yaklaşık 35 bin çalışanı ile hizmet verdiği müşterilerine üstün teknoloji, yüksek marka kalitesi ve dinamik bir insan kaynağı sunmaktadır. Doğuş Grubu, markalarının değerini sadece Türkiye sınırları içinde değil, bölgesel ve küresel ölçekte de yükseltmeyi hedeflemektedir.

 TÜVTÜRK'ün sahibi olan bir diğer kuruluş ise TÜV SÜD Grubu'dur. TÜV SÜD test, denetim, belgelendirme ve eğitim hizmetleri konusunda uzmanlaşmış önde gelen kalite, güvenlik ve sürdürülebilirlik çözümleri sağlayıcısıdır. 150 yıllık bir geçmişe sahip TÜV SÜD, kuruluş amacı olan insanları, yapıları ve çevreyi teknolojiden kaynaklanan risklerden koruma prensibine bağlı kalmıştır. Münih – Almanya merkezli olan kuruluş dünya çapında 1000'den fazla noktada faaliyet gösteriyor. 24.000’den fazla disiplinlerarası uzmandan oluşan ekibiyle TÜV SÜD, yıllık 2,3 milyar Euro gelir elde ediyor.

TÜVTÜRK'ün üçüncü sahibi ve ortağı ise İngiltere merkezli Bridgepoint şirketidir. İstanbul, New York, Amsterdam, Shangai, Stockholm, Lüksemburg, Londra, Frankfurt, Paris, Madrid ve Varşova’da ofisleri bulunan Londra merkezli bir özel sermaye fonudur. 25 yıllık geçmişi boyunca Bridgepoint çeşitli sektörlerde büyüme potansiyeline sahip şirketlere sermaye yatırımı yapan Avrupa'nın önde gelen özel sermaye şirketlerinden biridir.

 

Yorumlar

engineer hep birlikte el ele verdiniz soyuyorsunuz bizi allah belanızı versin haram zıkkım olsun size bizden aldığınız paralar bi ampul dahi değiştirmeden dünyanın parasını istiyorsunuz. sizi koruyup kollayan siyasilerinde allah belasını versin
Hamza 5 tl lik lamba için dosyam yandı ne yapabilirim