'Türkiye'nin yanındayız'

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız" ifadelerini kullandı

Google Haberlere Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'nin İdlib bölgesinde sivillere yapılan saldırılar sebebiyle Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah'a tepki göstererek, "Bu barbarca saldırılar sona ermeli." açıklamasını yaptı. Pompeo, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanındayız ve meşru savunma eylemlerini destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Pompeo, İdlib'deki saldırılara ve Beşşar Esed rejimi tarafından Türk askerlerine yapılan saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya, İran rejimi ve Hizbullah'ın Suriye'nin kuzeyinde ateşkes kurulmasını doğrudan engellediğini belirterek, "Bu barbarca saldırılar sona ermeli, insani erişim sağlanmalı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca barış sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

Pompeo, Esed rejiminin, İdlib'i de içeren ülke çapında ateşkesi öngören 2254 sayılı BMGK kararına uymadığı sürece, uluslararası topluma yeniden entegrasyonunu engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah tarafından İdlib halkına yönelik yapılan saldırıları kınadıklarını kaydeden Pompeo, İdlib'de hayatını kaybeden Türk askerleri için de taziyede bulundu.

Pompeo, Esed rejimi tarafından düzenlenen saldırının korkunç bir gerginliğe sebebiyet verdiğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Esed rejimi, Türk askerlerine yapılan saldırıların ardından devam ettiği saldırılarla sivilleri, kurtarma ekiplerini ve altyapıları hedef almaya devam ediyor. Bu tür eylemlerin karşısında NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz ve hayatını kaybeden (askerler) için Türk Hükümeti'ne taziyelerimizi gönderiyoruz. Türkiye'nin meşru müdafaa amaçlı eylemlerini tamamıyla destekliyoruz. Bu konu hakkında Türk Hükümeti ile görüş alışverişinde bulunuyoruz."

Yorumlar

bunlara güven olmaz bugün destekler yarın satarlar işgalci diye esedi desteklerlerse şaşırmayın petrolü çalıyorlar terörü bahane ederek işleri bittimi suçu sana atarlar bunlar hep pak kalır işi öğrenmişler yüz yıl boyunca fitneyi sokmasını iyi biliyorlar.
yani esed petrolünü çalan amerikayı bir çıkarsın önce . bizden önce bunlar girdi hemde ayrı bayrak açan teröristlerle, onlara bir şey yok ülkenin yarısı ülkelerindeki rejime muhaliften dolayı ya öl ya itaaatten başka seçeneğinden mülteci durumuna getiren 1 milyonu katleden rejim meşru değil türk ordusu topraklarında tutamasa 8 milyonu ülke içine almak zorunda kalmamak için orada bulunması onlardan daha meşru bir durum değil mi.neredeyse suriye halkının yarısını türk tarafı temsil ediyor ona sığındığı için.toprağının yarısındada söz hakkı gerekirken küçük kısmında siyasi çözüme kadar bulunmasından daha doğal bir şey yoktur.