Türkiye'de koronavirüs serum çalışmaları başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koronavirüs çalışmalaında gelinen son noktayı anlattı. Pakdemirli aşı için anti serum çalışmalarının başladığını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

Bakan Pakdemirli, "Kovid-19 aşısı için anti serum çalışmaları başladı. Önümüzdeki hafta bunu hayvanlara vermeye başlayacağız" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Önemli açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, "Hayvanlar üstünde çalışmaya başlayacağız. Heyecan verici gelişmeleri paylaşacağız. " diye konuştu.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından satır başları:

"Hayvanlar üzerindeki çalışmalara başlıyoruz. Covid-19 virüsünün kalıntılarını araştırma yönünden

Bu işin birinci aşaması örnek almanız. Burada yine hekimlerle çalışılıyor olması lazım. İçeride hem veteriner hekimlerimiz hem de doktorlarımız çalışıyor. 

Önümüzdeki hafta itibariyle anti serum çalışmaları için hayvanlara vermeye hazırız. 

Hayvan az da olsa bir hastalık geliştirecek, biz de antikorları alarak kan ve diğer unsurlardan arındırarak antikoru almış olacağız. Bu çalışma eylüle kadar sürmüş olacak. İlerideki aşı çalışmalarına da örnek olacak bir çalışma.

Marketlerden sürüntü dokusu alarak araştırıyoruz. Covid-19'un kalıntıları üstünde araştırmalarımız var. Tamamlayıcı tıp açısından da çeşitli bitkisel yağların Covid-19'a karşı etkinliğine ilişkin bir çalışma yapıyoruz. Türk topraklarında yetişen bitkilerle biz bu virüsün tedavisinde bir fayda sağlayabilir mi sorusuna yönelik çalışmalar sürüyor.

Her türlü gayret ve çaba, hükûmetimiz, çalışanlarımız, kamu kurumları tarafından yürütülmektedir. Dünyada birçok ülkenin önündeyiz.

 

Yorumlar