Türkiye'de binlerce vaka sayısı var diyen doktor özür diledi

Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerdeki, "Türkiye'de binlerce vakası sayısı olduğunu ileri süren" doktor hakkında inceleme başlatıldı. Öte yandan üniversite yönetimi, görüntülerdeki doktora ait bir açıklamayı da kamuoyuyla paylaştı.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye son iki gündür sosyal medya üzerinden yayılan bir doktora ait görüntüleri konuşuyor. Bir tıp fakültesinde çekildiği görülen görüntülerde, doktor olduğu tahmin edilen kişi, sınıfta toplananlara Türkiye'deki gerçek Kovid-19 vaka sayısının daha fazla olduğunu ileri süren konuşmalarda bulunuyor. 

Görüntülerin sosyal medyada viral olması üzerine yetkili merciler harekete geçti. Görüntülerin Ankara Üniversitesi'ne bağlı İbni Sina Hastanesi'nde çekildiği ortaya çıktı. 

Görüntüler hakkında Ankara Üniversitesi rektörlüğü tarafınan inceleme başlatıldı. Konuyla ilgili Ankara Ünivresitesinden yapılan açıklamada, "Bugün sosyal medyada dolaşan hastanemizle ilgili video görüntüsü hakkında Uz. Dr. G.Ç.'nin açıklaması ektedir. Konuyla ilgili inceleme başlatılmış olup, gerekli uyarılar yapılmıştır" denildi.

Ankara Üniversitesi, kendi açıklamasının yanısıra doktorun yaptığı açıklamayı da kamuoyuyla paylaştı. 

GÖRÜNTÜLERDEKİ DOKTORDAN AÇIKLAMA

Uz. Dr. G.Ç. de açıklamasında kendisini savundu. G.Ç., COVID-19 küresel salgını ile ilgili Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde sağlık alt yapısının yeniden düzenlenmesi, eylem planı, personelin uyum eğitimi çalışmaları gibi faaliyetler içinde, çok az uykuyla, çok yoğun çalışmayla yer aldığını söyledi. G. Ç., "Uyum eğitimlerinin birinde durumun önemini daha iyi anlatabilmek ve eğitime katılanları bu zorlu süreç için hazırlayabilmek için bazı yurt dışından gelen vakalarla ilgili örnekler verdim, olumsuz bir senaryo üzerinde konuşma yaptım. Amacım, hastanede malzeme eksiklikleri de dahil olmak üzere yaşayabileceğimiz zorlu süreci daha iyi ifade edebilmek ve hastane personelinin süreci daha iyi sahiplenmesini sağlayabilmekti. Siyasi ya da infial amaçlı bir söylemim yoktur, asla da olamaz. Maalesef, gizli kaydedilen konuşmamın kasıtlı olarak sadece küçük bir kısmı sosyal medyada paylaşılmıştır. Konuşmamın tamamı kaydedilip paylaşılabilseydi olumsuzluk yaratma amacım olmadığı anlaşılabilirdi. Ancak, gelinen bu noktada hizmet içi eğitim sırasında kullandığım bazı hatalı sözcüklerin toplumda çok farklı bir algıya sebep olabildiğini gördüm" dedi.

 'ÖZÜR DİLİYORUM'

Çok üzgün olduğunu ifade eden G.Ç., "Bundan sonraki süreçte daha dikkatli olacağım, hastalarıma, üniversiteme, ülkeme hizmet için yoğun çalışmalarıma devam ederken sözcüklerimi daha özenli seçeceğim. Toplumsal olumsuz bir algıya neden olduğum için de herkesten özür diliyorum" ifadelerini kullandı.

REKTÖRDEN AÇIKLAMA

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de başhekimliğin açıklamasını kendi Twitter hesabında paylaşarak, "Yaşanan COVID-19 salgını nedeniyle hastanelerimizde meslektaşlarımız, tüm sağlık personeli ve doktor hanım da gece gündüz demeden zor koşullarda, yoğun ve fedakarca çalışıyorlar. Doktor hanım şu an bile çalışıyor. Bırakalım çalışmaya, hastalara hizmet vermeye devam etsin" ifadelerini yazdı.

Yorumlar

Hulya Çevir kazı yanmasın...Eminim öyledir