Türkiye'nin buğday kararı Rusya'yı şaşırttı

Türkiye, Rusya'dan ithal edilen çeşitli buğday türlerine kısıtlama getirdi. Kısıtlama Rus tarafında şaşkınlıkla karşılandı. Rusya kısıtlamaya karşılık verileceğini açıkladı

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Türkiye ile Rusya arasında uçak düşürülmesi krizinden sonra başlayan ticari aksaklıklar hala devam ediyor. Defalarca söz verdiği halde Türkiye'den ihraç ettiği mallar için gerekli düzenlemeleri yapmayan Rusya'ya karşı hiç beklenmedik bir hamle yapıldı. Rusya'dan ithal edilen buğdaya kısıtlama getirildi. İthalat için ataşe ya da konsolosluk onayı şartı getirildi. Karar Rusya'da şok etkisi yaptı. 

Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye'nin Rusya'nın tarım ürünlerine uyguladığı yeni kısıtlamalara karşılık verileceğini aktardı.

BBC Türkçe servisinin Rus haber ajansı TASS'tan aktardığına göre Tkaçev, ''Bunu hiç beklemiyorduk, tam tersine gümrük rejiminin kolaylaştırılması gerek. Dolayısıyla bu tür gelişmeler olunca sebze, meyve, mandalina ve portakal gibi narenciye ithalatına uygun karşılığı vereceğiz'' dedi.

RUSYA'DAN İTHAL EDİLEN 7 ÜRÜNE ONAY ŞARTI

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanlığı'nın 9 Ekim itibariyle Rusya'dan ithal edilen yedi tarım ürünü için konsolosluk ya da ticari ateşe onay şartı aramaya başladığını söylemişti.

Bu ürünler arasında buğday, ham ayçiçek yağı, mısır, kuru bezelye, çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğday yer alıyor.

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, bu uygulamanın 'daha çok bürokratik' olduğunu ve ayrı bir yük getireceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

zeki rus buğdaylarına tarım ilacı kullanıyorsan rezalet