Türkiye'de ilk: Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi

Türkiye'de ilk defa “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi” düzenleniyor. Kongreyi Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği düzenliyor

Google Haberlere Abone ol

Sonhaberler.com | Haber Merkezi

İslam eğitimi alanında çalışan farklı ülkelerden akademisyen ve araştırmacıların bilgi ve tecrübe paylaşımı amaçlanarak, İslam’ın insan anlayışı ile uyumlu bir eğitim sisteminin teşekkülünde yol haritası oluşturulması hedefleniyor.

Yaygın Eğitim ve Kültür Derneği (YEKDER), Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile 27-28 Nisan tarihlerinde Türkiye’de bir ilk olan “Uluslararası İslam Eğitimi Kongresi”ni düzenliyor. Kongre, uzun yıllardır üzerinde tartışılan ve hep eleştiri konusu haline getirilen Batı merkezli eğitim yapısı karşısında İslam kültür ve medeniyeti ile uyumlu, aynı zamanda dünyanın geri kalanından haberdar olarak dünya eğitim anlayışına yön verecek bir eğitim sisteminin imkânını tartışmayı hedefliyor.

Kongre, kendi iç dinamiklerimizden beslenen, İslam’ın insan anlayışı ile uyumlu bir eğitim sisteminin teşekkülünde yol haritası oluşturmayı amaçlamaktadır. Eğitimciler, yöneticiler ve eğitimci adayı öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirilecek kongrenin 2018 yılı ana teması olarak belirlenen İslam Düşünce Geleneğinde Eğitimsel Kavramlar başlığında kabul edilen bildiriler özel oturumda sunulacak. Ayrıca İslam Eğitiminde Kurumlar: Tarihsel Tecrübe, Önemli Eğitim Düşünürleri, Farklı Yaş Dönemleri ve Din Eğitimi, İslam Eğitimcileri, İslam Ülkelerinde Din Eğitimi, Gayri Müslim Ülkelerde Din Eğitimi, Örgün Eğitim Kurumlarında Din Eğitimi ve İmam-Hatipler, Diyanet İşleri ve Yaygın Din Eğitimi Hizmetleri, Din Eğitiminde Medya-Cemaatler ve STK’lar başlıklarında bildiriler yer alacak.

İslami eğitim ile ilgili meselelerle ilgili 15 ülkeden (Amerika, İngiltere, İran, Mısır, Nijerya, Malezya, Ürdün, Kanada, Suudi Arabistan, Kırgızistan, Pakistan…) 100'e yakın akademisyen tebliğler sunacak.  Her yıl düzenli olarak yapılacak olan kongre, farklı üniversitelerle işbirliği yapılarak geleneksel hale dönüştürülecektir.

Tarih: 27-28 Nisan 2018

Oturumlar: 27-28 Nisan 2018 | Cuma- Cumartesi | Yer: Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi

1.-2. Oturum: 27 Nisan Cuma
Özel Oturum: 28 Nisan Cumartesi

İletişim: Ramazan Nurbaki | 0216 460 25 50 | 0538 597 69 76

islamiceducation@yekder.org | Bilgi: www.islamiceducation.co

PROGRAM AKIŞI

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi

27 Nisan 2018 Cuma

10.00 – 11.00  Selamlama Konuşmaları

11.00 – 13.00  Açılış Konuşmaları

Pro.Dr. Bayraktar Bayraklı (Marmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi)

İslam Eğitiminin İlkeleri

Prof. Khosrow Bagheri Noaparast (Tahran Üniversitesi Eğitim Felsefesi)

Teaching-Learning and The Islamic Concept of Asymmetrical Interaction

14.30 – 18.00  Paralel Oturumlar

28 Nisan 2018 Cumartesi

10.00 – 11.15  Kongre Özel Oturumu

Prof.Dr. Mustafa Gündüz & Aytaç Yıldız

Maarif: Bir Kavramın Tarihsel Gelişim ve Dönüşümü

11.45 – 18.00 Paralel Oturumlar

Yorumlar