Türkiye-Rusya Mutabakatı Maddeleri - Soçi Mutabakatı maddeleri TAM LİSTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında Soçi'de varılan mutabakata dair maddeler açıklandı. İşte Türkiye Rusya anlaşmasının tüm maddeleri veya diğer bir ifadeyle Soçi Mutabakatı tüm maddeleri....

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erodğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin aşağıdaki konularda mutabık kalmışlardır: 

1- Her iki taraf Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasının ve Türkiye'nin milli güvenliğinin korunmasına olan bağlılıklarını teyit ederler. 

2- Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarma yönündeki kararlılıklarını vurgularlar. 

3- Bu çerçevede, Tel Abyad ve Ras Al Ayn'ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleişk statüko muhafaza edilecektir. 

4- Her iki taraf Adana Anlaşması'nın önemini teyit eder. Rusya Federasyonu mevcut koşullarda adana Anlaşması'nın uygulanmasını kolaylaştıracaktır.

5- 23 ekim 2019 öğlen saat 12.00'den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanınnı dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına, YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km'inn dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibarıyla, mevcut Barış Pınarı Herakat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı şehri hariç Türk-Rus ortak devriyeleri başlayacaktır. 

6- Münbiç ve Tel Rıfat'tan bütün YPG unsunları silahlarıyla birlikte çıkarılacaktır.

7- Her iki taraf terörist unsurların sizmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır. 

8- Mültecilerin güvenli ve gönüllü şekilde geri dönüşlerini kolaylaştırmak maksadıyla ortak çlaşıma yapılacaktır. 

9- Bu muhtıranın uygulanmasını gözetmek ve koordine etmek amacıyla müşterek bir  denetim ve doğrulama mekanizması ihdas edilecektir.

10- Taraflar Astana Mekanizması çerçevesinde Suriye ihtilafına kalıcı bir siyasi çözüm bulunması amacıyla çalışmalarını sürdürecek ve Anayasa Kümitesi'nin faaliyetlerini destekleyecektir.

Yorumlar