Türkiye ile Rusya arasında İdlib gerginliği

Türkiye ile Rusya arasında İdlib nedeniyle yeniden gerginlik yaşanıyor. Rusya, Türkiye'nin İdlib'den çekilmesini istiyor. Türkiye ise buna karşı çıkıyor.

Google Haberlere Abone ol

Esed rejimi ve Rusya Suriye'nin İdlib kentinde yeniden saldırılarını başlattı. Bölgede çatışmaların yeniden başlaması, tekrar sivil ölümlerinin başlaması ve göç yaşanmasından endişe ediliyor. Rusya, Türkiye'nin kabul etmeyeceği taleplerde bulunuyor. Türkiye ise Rusya'yı ikna etmeye çalışıyor.

Milliyet'in haberine göre, Türk ve Rus askeri heyetleri arasında dördüncü tur görüşmeleri dün sona erdi. İdlib'teki güvenlik güçlerinin güvenliği ile iki ülke arasında yapılan anlaşmaların uygulanması konusu masadaki en önemli başlık oldu. Görüşmeler sürerken, Esed rejimi tarafından yönlendirilen sivil görünümlü bazı gruplar İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki gözlem noktalarına saldırı düzenledi. Türkiye, ateşkese uyulması gerektiğini yineledi.

LİBYA'DA UZLAŞI YOK

Türk ve Rus askeri ile diplomatik heyetleri arasında önceki gün başlayan Libya ve Suriye gündemli görüşmeler dün sona erdi. Rusya'dan gelen teknik heyetin dün ilk durağı Dışişleri Bakanlığı oldu. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda Libya ve Suriye'de sahada gelinen son durum ele alındı. Heyetler arasındaki istişarelerde ilerleme kaydedilemediği öğrenildi. Bakanlıktaki görüşmede Hafter'e bağlı milislerin Sirte'ye girişinin engellemesi de  konuşuldu. Ancak Libya konusunda mutabakat arayan Türkiye ve Rusya'nın teknik heyetlerinin dördüncü görüşmesinde de uzlaşı sağlanamadı. İdlib'teki güvenlik güçlerinin güvenliği ile Türk ve Rus taraflarınca yapılan anlaşmaların uygulanması konusu da masadaydı.

TOPLANTI SÜRERKEN SALDIR OLDU, ZAİYAT TOK

Rus heyetin ikinci durağı Milli Savunma Bakanlığı (MSB) oldu. MSB'de İdlib'deki gelişmelerle sahadaki son durumun ana gündem olduğu toplantı sürerken, Ankara'ya, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki TSK'nın gözlem noktalarına saldırı düzenlediği bilgisi ulaştı.

MSB'den yapılan açıklamaya göre, Esed rejimi tarafından yönlendirilen sivil görünümlü bazı gruplar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 numaralı gözlem noktalarına yaklaştı. Gruptakiler, 7 numaralı gözlem noktasına saldırıda bulundu. Alınan tedbirler sonrası gruptakiler dağılırken, gözlem noktalarında herhangi bir hasar veya zayiat oluşmadı.

TOPLANTIDA GERGİNLİK ARTTI, RUSYA'NIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Heyet görüşmelerinde Türk tarafının, 5 Mart Mutabakatı'na uyulması çağrısını yinelediği öğrenilirken, Rusya'nın Türkiye'den İdlib'deki asker sayısını azaltmasını istemesi sonucu heyetler arasında gerginliğin arttığı öğrenildi. Türkiye, ateşkese uyulması gerektiğini yineledi.

Rus haber ajansı Sputnik'in iddiasına göre, Rusya TSK'nın rejim denetimindeki bölgelerde bulunan gözlem noktalarının bazılarından çekilmesini talep etti. Ancak Rusya'nın bu talebi Ankara tarafından reddedildi.

ORTAK DEVRİYE KRİZİ

Bu arada önceki gün İdlib ve çevresinde hava saldırıları düzenleyen Rusya, çok sayıda noktayı vurdu. Saldırılar İdlib'in güney kırsalındaki Cebel Zaviye ve kuzeyin kırsal kesimlerinde etkili oldu. Saldırılarda sivillerin de yaşamını yitirdiği ileri sürülürken, Rusya'nın Türkiye ile Lazkiye-Halep karayolunda gerçekleşmesi planlanan devriyeye katılmaması dikkat çekti.

SALDIRI HAZIRLIĞI İDDİASI

Öte yandan Rusya'nın İranın da desteğini alarak Suriye rejimiyle birlikte İdlib'e yönelik kapsamlı bir saldırı hazırlığında olduğu bölgedeki kaynaklar tarafından iddia edildi.

Rusya destekli rejim güçlerinin kış gelmeden muhaliflerin elinde bulunan stratejik bölgeleri ele geçirmek için kapsamlı bir harekat başlatacağı öne sürüldü.

Yorumlar