Türkiye ile Romanya arasında 6 yeni anlaşma

Ankara'ya gelen Romanya Başbakanının ziyaretinde iki ülke arasında 6 yeni anlaşma imzalandı.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye ile Romanya arasında 6 yeni anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. İki lider, ülkeleri arasındaki stratejik iş birliğini güçlendirmek amacıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

6 ANLAŞMA İMZALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ciolacu'nun huzurunda düzenlenen törende, Türkiye ve Romanya arasında 6 anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalar, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri daha da derinleştirmeyi amaçlıyor.

TİCARET HACMİ 15 MİLYAR DOLARA ÇIKARILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Romanya arasındaki karşılıklı ticaret hacminin son iki yıldır 10 milyar dolar seviyesini aştığını belirtti. Erdoğan, "Hedefimiz 15 milyar dolara ulaşmak" dedi. Bu hedef doğrultusunda, enerji ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğinin artırılacağını ifade etti.

ENERJİ VE SAVUNMA SANAYİİNDE İŞ BİRLİĞİ

İki lider, enerji alanında iş birliğini artırmanın yollarını ele aldı. Ayrıca, savunma sanayii iş birliğinde son dönemde önemli bir ivme yakalandığını belirten Erdoğan, "Romanya ile bölgemizin güvenlik ve istikrarına katkı sağlıyoruz. 4 adet uçağımız Romanya hava sahasında 4 ay boyunca görev yaptı" dedi.

TERÖRLE MÜCADELE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele konusunun görüşmelerde önemli bir yer tuttuğunu belirtti. PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Romanya'dan beklentilerini paylaştıklarını ifade etti. Ayrıca, Bulgaristan'ın da katılımıyla Karadeniz'de mayın karşı tedbirleri görev grubunun ihdas edildiğini duyurdu.

İNSANİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Erdoğan, Romen vatandaşlarının Türkiye'ye kimlikle seyahat edebilmesine imkan tanıyan düzenlemeyi hayata geçirdiklerini açıkladı. Bu düzenlemenin, iki ülke arasındaki beşeri münasebetlerin artmasına katkı sağlayacağını belirtti.

BÖLGESEL VE KÜRESEL GELİŞMELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ciolacu, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında da fikir alışverişinde bulundu. İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını ele alan Erdoğan, "İsrail mezaliminin durdurulması, Filistinli kardeşlerimizin güvenliklerinin teminat altına alınmasında uluslararası camianın sorumlulukları ortadadır" dedi. Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun politikalarına sert eleştirilerde bulundu.

UKRAYNA'DAKİ SAVAŞ

Görüşmelerde Ukrayna'daki savaşın gidişatını da ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin çatışmaların sona erdirilmesi, küresel gıda güvenliğinin temini ve Karadeniz'de seyrüsefer emniyetinin sağlanması konularında önemli katkılar sunduğunu vurguladı.

STRATEJİK ORTAKLIK VE NATO

Erdoğan, Türkiye'nin NATO müttefiği ve stratejik ortağı olan Romanya ile ilişkilerini ileriye taşımak için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. "NATO müttefiğimiz, stratejik ortağımız ve Karadeniz'den komşumuz Romanya ile ilişkilerimizi ileriye taşımak için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Yorumlar