Türkiye gruptan nasıl çıkar, şansı var mı?

Türkiye gruptan nasıl çıkar, şansı var mı sorusu EURO 2020'de oynadığı ilk iki maçı kaybeden milli takımın gelecek durumunu merak eden futbolseverler soruyor. Peki, Türkiye'nin durumu nedir, gruptan çıkar mı, şansı var mı?

Google Haberlere Abone ol

Türkiye gruptan nasıl çıkar, şansı var mı, bir üst grupa yükselme şansı var mı? EURO 2020 elemeleri kapsamında karşılaştığı iki takıma da yenilen Milli Takım'ın gruptan çıkma şansı zora girdi. Bu nedenle birçok kişi Türkiye için hala bir şans olup olmadığını sorguluyor. İşte Türkiye'nin gruptan çıkabilmesi için gerekli olan senaryolar: 

türkiye gruptan nasıl çıkar
Türkiye Milli Takımı

 

2020 Avrupa Şampiyonası’nda A Grubu’nda mücadele eden milliler, turnuvanın ilk iki maçını puan alamadan bitirdi. Milliler, turnuvanın açılış maçını İtalya’ya karşı 3-0 kaybetmişti. İkinci maçta ise Bakü’de Galler ile karşılaşan Şenol Güneş ve öğrencileri, bu maçı da gol atamadan mağlup tamamladı. Bunun üzerine milli takımın gruptan nasıl çıkacağı soruları akıllara geldi. 

Ay-yıldızlı ekip 1 ay boyunca sürecek olan futbol şöleni 2020 Avrupa Şampiyonası'nın açılış maçını İtalya ile birlikte gerçekleştirmişti. Turnuvanın ilk maçını 3-0 kaybeden milliler, Avrupa Şampiyonası'na şok bir başlangıç yaptı.

Roma'da oynanan İtalya karşılaşmasının ardından Galler maçı için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye geçen milliler, Galler'in ardından İsviçre'ye karşıda Bakü'de mücadele edecek.

Grubun ikinci maçında Galler'e 2-0 kaybeden Türkiye, ikinci maçların sonunda -5 averaja sahip oldu. Gruptan çıkma şansını oldukça zora sokan milliler, Pazar günü İsviçre'ye karşı galibiyet alıp rakiplerinin sonuçlarını bekleyecek.

türkiye gruptan nasıl çıkar
Türkiye Milli Takımı

 

A Grubu'nda üst üste alınan 2 mağlubiyetin ardından grupta ikinci olma şansını kaybeden Türkiye'nin, gruptan çıkmak için tek şansı en iyi üçüncü olmak. İsviçre'ye karşı üçüncülük için mücadele edecek olan ay-yıldızlılar, -5 averaja sahip.

EURO 2020'de grupları 1 ve 2. Sıralarda bitiren takımların yanı sıra, grupları en iyi puan ve averajla bitiren 4 takımda bir üst tura çıkma şansını elde edecek. Böylelikle 6 gruptan 4 farklı üçüncü takım, grup aşamasını geçerek bir üst tura çıkabilecek.

Ancak A Milli Takım, İtalya ve Galler maçının ardından sahip olduğu -5 averaj nedeniyle en iyi üçüncüler arasına girme şansını da oldukça zora soktu.

EURO 2020'de bir üst tura adını yazdıracak olan üçüncü takımları belirlemek için grupta toplanan puanlara bakılacak. Puanların eşit olması halinde, daha iyi averaja sahip olan takımlar son 16 turuna kalma hakkını elde edecek.

En iyi 3.'lük için nelere bakılacak?

En çok puan toplayana

Gol averajına

Atılan gol sayısına

Fair-Play puanına

Elemeler genel sıralama (Not: En iyi 4 grup üçüncüsü bir üst tura çıkacak.)

Puanlar ve averajların da eşit olması halinde, daha fazla gol atan ekipler, bir üst tur şansını elde edecek.

A GRUBU PUAN DURUMU

1- İtalya / 6 puan

2- Galler / 4 puan

3- İsviçre / 1 puan

4- Türkiye / 0 puan

Yorumlar