Türkiye, 15 Temmuz'a inanmayan Almanya'ya rahatsızlığını iletti

15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ tarafından yapılmadığını ileri süren Alman istihbarat teşkilatı BND'nin başkanın sözleri Ankara'da tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Maslahatgüzarını bakanlığa çağırdı.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye, 15 Temmuz'a inanmayan Almanya'ya rahatsızlığını iletti

Sonhaberler | Haber Merkezi

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye gereken desteği vermek yerine hem FETÖ'ye hem de terör örgütü PKK'ya kucak Almanya, yaptığı son "15 Temmuz'un FETÖ tarafından yapıldığına dair delil yok" açıklamasıyla bir kez daha Türkiye'nin tepkisini çekti. Alman istihbaratı BND'nin başkanı 15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ tarafından yapılmadığına inandıklarını açıklayarak zaten gergin olan ilişkileri biraz daha gerdi. Almanya, son günlerde 'Evet' kampanyası için Türkiye'den giden siyasetçilere yönelik uyguladığı ambargo nedeniyle zaten tepki çekiyordu. 

Ankara'da bugün Almanya'ya yönelik harekete geçildi. Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarının, Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı Başkanının, "15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ’nün bulunduğuna ikna olmadığına" dair beyanına ilişkin Bakanlığa çağrıldığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Maslahatgüzarın bugün Bakanlığa davet edilerek, BND Başkanının "15 Temmuz darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ’nün bulunduğuna ikna olmadığına" dair beyanına ilişkin tepkinin dile getirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Darbecilerin FETÖ bağlantılarını ortaya koyan ifadeleri, darbe teşebbüsü öncesi ve gecesi kendi aralarında yaptıkları iletişim kayıtları, Akıncılar üssünde yakalanan FETÖ iltisaklı siviller dahil tüm kanıtlar ortadadır. Mensubu oldukları FETÖ’nün amaçları doğrultusunda hukukun temel ilkelerini ayaklar altına alan, usulsüz dinlemeler ve sahte belgelerle yüzlerce masum insanı mağdur eden birçok savcı, hakim, polis başta olmak üzere, yüzlerce FETÖ’cü de halen Almanya’da bulunmaktadır. Söz konusu şahsın açıklaması, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin FETÖ'ye gösterdiği müsamaha ve korumacı yaklaşımın ardındaki zihniyeti ifşa etmektedir."

ALMANYA'YA BİR TEPKİ DE BURSA'DAN

 Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, Almanya'nın Darmstad ve Klumbach kentleriyle olan kardeşlik ilişkilerini askıya aldı. Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, belediye meclisinin mart ayı ikinci oturumunu Başkanvekili Atilla Ödünç yönetiminde gerçekleştirdiği bildirildi. Oturumda, Ödünç’ün Bursa ile Almanya'nın Darmstad ve Klumbach belediyeleri arasındaki kardeşlik ilişkilerinin askıya alınmasına yönelik yaptığı oylamanın da oy çokluğu ile kabul edildiği belirtildi. Ödünç, Türkiye ile Almanya arasında ilk gerilimin 2016 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nın tanınmasıyla yaşandığını hatırlatarak, daha sonra 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ terör örgütü üyelerinin bu ülkeye sığındığını ve iade edilmediklerini vurguladı.

Son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu kapsamında Almanya’nın Gaggenau bölgesinde yapacağı mitingin yasaklanmasıyla ikili ilişkilerin işin içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirten Ödünç, "Bu duruma sessiz kalamazdık. Bursa olarak elimizden geleni yaptık ve Darmstad ile Klumbach belediyeleriyle uzun yıllar süren kardeşlik anlaşmalarını askıya aldık." ifadesini kullandı.

Yorumlar

ahmet fetö cülerin ifadeleri o almana kapak olsun yuh keriz utanmıyor