TSK'da yeni dönem, diğer ordulardaki örnekleri dikkate alındı

Genelkurmay Başkanlığı'nda uzun süredir çalışmaları devam eden yeni bir uygulama hayat geçirildi. Uygulamanın ilk örneği NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanının ziyareti sırasında kameralara yansıdı.

Google Haberlere Abone ol

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yurt dışındaki örnekleri göz önünde bulundurularak uzun bir süredir çalışmalar yürütülüyordu. Çalışmanın tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde yeni bir uygulama hayata geçilirken uygulamanın ilk örneği NATO komutanının ziyareti sırasında kameralara yansıdı.

Yurt dışındaki örnekleri ve dünya ordularındaki uygulamaları dikkate alınarak detaylıca yapılan çalışma sonrasında "karacılar", harici kıyafet olarak adlandırılan resmi üniforma ile şapka yerine bere kullanmaya başladı.

Yeni uygulama Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanını karşıladığı törende de dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı Orgeneral Tod Wolters ile perşembe günü bir araya gelmiş, konuk komutanı Genelkurmay Karargahı'nda törenle karşılamıştı.

Törende, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler'in üniformasındaki bir detay dikkati çekti. Daha önceki törenlerde şapka takan Orgeneral Güler'in, bu törende bere kullandığı görüldü.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinde resmi üniformada bere kullanımı, yeni başlayan uygulamanın sonucu hayata geçen bir değişiklik.

Hava Kuvvetleri personeli "kayık kep" kullanacak 
Milli Savunma Bakanlığınca uzun süredir devam eden çalışmanın ardından artık "karacılar", bazı törenler dışında, "harici kıyafet" olarak adlandırılan resmi üniformada şapka yerine "bere", Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli ise "kayık kep" kullanacak.

Söz konusu çalışma sırasında diğer ordular ve yurt dışındaki uygulamalar dikkate alındı. Şapkaya oranla daha fazla hareket serbestesi, kullanım kolaylığı kazandıran bere kullanımına ilişkin çeşitli örnekler hazırlandı.

Çalışmanın onaylanmasının ardından üniforma ile haki renkte bere kullanılmasına yönelik değişiklik, kıyafet yönetmeliğinde yayımlanarak hayata geçirildi.

Böylece daha önce eğitim kıyafetinde kullanılan bere, resmi üniformalarda da takılmaya başlandı. Haki olarak belirlenen berenin tankçılar tarafından siyah, komandolar tarafından mavi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli tarafından bordo olarak kullanılacağı öğrenildi.

Yorumlar

natoya karşı şapka mıdır kep midir hiç asaleti yok berenin bir asaleti var iyi yapmışlar bide şu natodan bir ayrılsak en iyi haber bu olurdu.