Trump'tan şirketlere zorla 'yaptırma' kararı

ABD'de giderek hızla yayılan koronavirüse karşı alınan tedbirler yetersiz kalıyor. Tıbbi ekipman yetersizliği yaşayan Amerikan yönetimi teknoloji şirketlerine acil tıbbi ekipman üretmelerini istiyor ancak şirketler işi yokuşa sürüyor. Trump bunun üzerine "zor kullanma" yetkisine başvurdu.

Google Haberlere Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan hastaların tedavisinde kullanılan ventilatörlerin üretimi konusunda anlaşmazlığa düştüğü General Motors'a karşı, zorla ürettirme yasasını devreye soktu. ABD başkanlarına zor zamanlarda kullanmaları için tanınan yetki kapsamında, şirketlerin ülke menfaatine üretim yapmaları yasayla zorunlu hale getirilebiliyor. İstenilen tıbbi ekipmanları üretmekte üşengeç davranan General Motors, Trump'ın aldığı zorunluluk kararı üzerine üretime başlamak zorunda kalacak.

Trump, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığına, Savunma Üretim Yasası çerçevesindeki tüm yetkilerini kullanarak, General Motors'dan ventilatör üretimi için federal sözleşmeleri kabul etme, uygulama ve öncelik edinmesini istemesi talimatının yer aldığı bir Başkanlık Bildirisi imzaladım." ifadesini kullandı.

General Motors ile Kovid-19'a karşı mücadele için gerekli ventilatörlerin üretilmesi konusunda yapılan görüşmelerin verimli geçtiğini belirten Trump, şunları kaydetti: "Ancak virüse karşı savaşımız, anlaşma sürecinde normalde olduğu gibi bir pazarlık zamanına mahal verilmeyecek kadar acil. General Motors, vaktini boşa harcıyor. Bugün attığımız bu adım, Amerikan hayatlarını kurtarmak için ventilatörlerin çok hızlı bir şekilde üretilmesini sağlayacaktır."

Trump, pazar günü Twitter'dan "Ford, General Motors ve Tesla, ventilatör ve diğer metal ürünleri üretmeye başlıyor, hızlı olun." paylaşımı yapmıştı. Öte yandan bugün yaptığı paylaşımda Savunma Üretim Yasası'nı devreye sokacağının işaretini veren Trump, "Her zaman olduğu gibi General Motors ile işler hiç yolunda gitmiyor. Bize çok hızlı bir şekilde 40 bin ventilatör vereceklerini söylediler. Şimdi nisan sonunda sadece 6 bin tane verebileceklerini söylüyorlar ve çok fazla para istiyorlar." ifadelerine yer vermişti.

Trump, "General Motors, Ohio'da ahmakça terk ettikleri Lordstown tesisini ya da herhangi başka bir tesisi acilen açmalı ve hemen şu an ventilatör üretimine başlamalıdır. Ford, hadi hızlı bir şekilde ventilatör üretimine başlayın." çağrısında bulunmuştu.

SAVUNMA ÜRETİM YASASI NEDİR?

Savunma Üretim Yasası, Kore Savaş'ından hemen önce çıkarılmıştı. Söz konusu yasa, ABD Başkanı'na özel sektörün ülkenin acil ihtiyacı olan ürünler üretmesini sağlaması konusunda yetki veriyor. Başkan, gerekli gördüğü takdirde ülkenin karşı karşıya kaldığı acil durum için şirketlere belirli bazı malzemeler ürettirmek için bu yasa kapsamındaki yetkisini kullanabiliyor.

ABD'DE VAKA SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ

Öte yandan ABD koronavirüs vaka sayısının en yüksek olduğu ülke konumuna geldi. Çin'de 80 bin vaka varken, ABD 100 bini geçti.

abd

Yorumlar