Trump görevi devretmeyi kabul etti

ABD Başkanı Trump'ın Joe Biden'a görevi devretmek için gerekli işlemlerin başlatılmasına yönelik herhangi bir müdahalede bulunmayarak yenilgiyi kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

ABD'de 3 Kasım'da düzenlenen seçimlerde 'hile' yapıldığını iddia eden Başkan Donald Trump, ülkenin 46'ncı başkanı seçilen Joe Biden'la iş birliği yağacağını açıkladı. ABD'de başkanlık geçiş işlemlerinden sorumlu olan hükümete bağlı yarı özerk kurum Genel Hizmetler İdaresi (GSA) sonunda ABD'nin yeni başkanı seçilen Joe Biden'a resmi sürecin başlayabileceği haberini verdi. Geçiş sürecini başlatma kararı verdiğini ancak 'mücadelesinin devam edeceğini' Twitter'dan duyuran Trump, GSA Başkanı Emily Murphy'nin süreci başlatmadığı için tehdit edildiğini söyledi ve "Emily'ye ve ekibine, geçiş süreci için ilk prosedürleri başlatmalarını tavsiye ettim. Aynı tavsiyeyi kendi ekibime de verdim" ifadelerini kullandı.

Süreci başlatma kararını 'yasalar ve gerçekler temelinde verdiğini' söyleyen GSA'nın Trump tarafından atanmış yöneticisi Murphy, başkanlık seçimlerini kazanan Biden'a geçiş sürecine başlayabileceklerine ilişkin mektup gönderdi. Murphy'nin mektubunda, "Lütfen kararımı yasalara ve mevcut gerçeklere dayanarak, bağımsız olarak verdiğimi bilin. Bu kararımın zamanlamasıyla ilgili Beyaz Saray'dan ya da yönetimin herhangi başka bir organından doğrudan ya da dolaylı hiçbir baskı görmedim" ifadelerine yer verildi.

GSA'nın görevinin ülkenin başkanını seçmek ya da seçim sonucunu onaylamak olmadığının altını çizen Murphy, "Kanunlarda belirtildiği üzere, bazı eyaletlerde seçim sonuçlarının tasdik edilmesi ve davalarda çıkan kararları da göz önüne alarak, seçim sonrası kaynaklara ve hizmetlere bundan sonra ulaşabileceğinizi bildirmek isterim" değerlendirmesinde bulundu. Mektupta, geçiş süreci için Biden'ın ekibine 6.3 milyon dolarlık hükümet fonunun aktarılacağı da belirtildi.

BIDEN'IN EKİBİNDEN AÇIKLAMA

Biden'ın geçiş ekibi tarafından yapılan açıklamada, federal kurumlar arasındaki organizasyon ve başkanlık geçiş işlemlerinden sorumlu GSA'nın Biden ile başkan yardımcısı seçilen Harris yönetimine sorunsuz ve barışçıl geçiş için gereken kaynak ve desteği sağlayacağı belirtildi. Federal kurumlarda geçiş sürecinin resmi olarak başlayacağına dikkat çekilen açıklamada, "Bugün bu karar, salgını kontrol altına almak ve ekonomimizi tekrar yoluna sokmak dahil ülkemizin karşı karşıya olduğu zorluklarla mücadeleye başlamak için gerekli bir adım" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, geçiş ekibinin ilerleyen günlerde federal yetkililerle korona virüsü salgını ve ulusal güvenlik konularını görüşmeye başlayacağı kaydedildi. 

Biden ve ekibi, 20 Ocak'ta düzenlenecek yemin töreninden önce hazırlıklara başlamak için GSA'dan gelecek resmi kararı beklememiş, kabine üyelerini açıklamaya başlamıştı. Ancak mektubun gecikmesi nedeniyle Biden, hükümet verilerine ulaşamadığı ve federal kurumlarda iletişim kuramadığı için 6.3 milyon dolarlık devlet fonunu da kullanamıyordu.

 

abd

Yorumlar