Toplantı gergin geçti, Erdoğan masayı terk etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB liderleriyle yaptığı toplantının detaylarına yer veren İngiliz basını, Erdoğan'ın masayı aniden terk ettiğini ileri sürdü.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'nin başkenti Brüksel'e yaptığı ziyaretin detaylar İngiliz basınında yer aldı. İngiliz basınına göre, Erdoğan ile AB liderleri arasında yapılan görüşme esnasında Türkiye tarafının isteklerine soğuk davranılınca Cumhurbaşkanı Erdoğan masayı terk etti. Ancak bu iddia henüz Türkiye makamları tarafından doğrulanmış değil.

İngiltere Avrupa Birliği'nden çıktı; ancak İngiliz basınının AB'de olup bitenlere yönelik yakın ilgisi sürüyor. The Times gazetesi, Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan'ın da Yunanistan'a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini vurguladı. BBC Türkçe'de yer alan habere göre gazete, AB'den göçmenler için daha fazla maddi yardım isteyen Erdoğan'ın görüşmeyi terk ettiğini yazdı.

Times'ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield'ın haberine göre, Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçti.

Erdoğan AB'yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye'ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016'da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.

Gazetedeki haberde Erdoğan'ın AB'den, Türkiye'ye 6 milyar euro yardım da öngören anlaşmanı yenilenmesi ve Ankara'ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016'da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye'yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söylemişti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, iki tarafın yetkililerinin önümüzdeki günlerde "anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek ve bir noktada buluşup buluşmadıklarını görmek için" bir araya geleceklerini açıklamıştı.

Yorumlar