TOBB Başkanı Diyarbakır anneleriyle buluştu

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Diyarbakır'da evlat nöbetinde olan anneleri ziyaret etti.

Google Haberlere Abone ol
TOBB Başkanı Diyarbakır anneleriyle buluştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "İnşallah evlatları için bu annelerin döktükleri gözyaşı, sevinç gözyaşına döner diye ümit ve dua ediyoruz." dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyetle kentteki bir otelde buluştuğu Diyarbakır annelerinin taleplerini dinledi.

Tek istekleri çocukları olan anne ve babalara, devletin tüm gücünün arkalarında olduğunu aktaran Hicarcıklıoğlu şunları kaydetti:

"Annelerin güçlü ve yürekli direnişlerine destek olmak için tekrar Diyarbakır'dayken ziyaret etmek istedim. İnşallah evlatları için bu annelerin döktükleri gözyaşı, sevinç gözyaşına döner diye ümit ve dua ediyoruz. Annelerin bu sessiz çığlıklarına ses olanlara da buradan selam olsun diyorum. Allah hepsinden razı olsun. Allah yardımcınız olsun değerli kardeşlerim."

BİR AİLE DAHA KATILDI

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan evlatları için HDP İl Başkanlığı binası önünde sürdürdüğü evlat nöbetine katılan aile, kızlarına teslim olma çağrısı yaptı.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eylemi 558. gününde devam ediyor.

Van'dan 7 yıl önce 11 yaşındayken dağa kaçırılan kızları Zührete için kente gelen anne Cavreş ve baba Abdulselam ile ağabey Sinan Durak da oturma eylemine dahil oldu.

Anne Durak, Kürtçe yaptığı konuşmada, 7 yıldır kızına özlem duyduğunu, evladının acısını çektiğini söyledi.

Evladının yolunu gözlediğini dile getiren Durak, "Kızımı HDP'den istiyorum. Onlar kızımı götürdü, onların dışında kim götürür? Yokluk içinde kızımı büyüttüm. Kızım için sonuna kadar buradan ayrılmayacağım." dedi.

Kızına teslim olması yönünde çağrı yapan Durak, "Kızım gel, devletine ulaş. Korkma, devletimiz güçlüdür. Kızım anne ve babam olarak acı çekiyoruz. Beni görüyorsan gel." ifadelerini kullandı.

Baba Durak ise kaçırıldığı günden bu yana evladından herhangi bir haber alamadıklarını belirtti.

"HDP'nin kapısına geldik, kızımızı istiyoruz" diyen Durak, küçük olduğu için evladının kendi başına gidecek iradeye sahip olmadığını, kandırılarak götürüldüğünü kaydetti.

Gözlerine uyku girmediğini dile getiren Durak, evlat acısının zor olduğunu, kızı için sonuna kadar eylemi sürdüreceklerini bildirdi.

Ağabey Durak da kız kardeşinin okuldan kandırılarak dağa kaçırıldığını anlatarak, "Buradaki annelerle hepimiz bir aile olduk. Sağ salim çocuklarımıza, kardeşlerimize kavuşuruz inşallah. Annem ve babam dahil herkese sabır diliyorum. Herkes bir umutla buraya geldi, inşallah umutları sönmez." diye konuştu.

Aileler, İçişleri Bakanı Soylu'ya başsağlığı diledi
Evlat nöbetindeki aileler, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesi Servet Soylu için dua etti, kendisine başsağlığı diledi.

Annelerden Nihal Çitçi, büyük bir üzüntüyle Bakan Soylu'nun annesinin vefat haberini duyduğunu belirtti.

Anne Gülsen Ölmez de "Allah'tan merhuma rahmet diliyoruz. Bakanımıza ve ailesine de başsağlığı diliyoruz. Çok üzüldük, acılarını paylaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar