TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı, ABD'de yeni karar çıktı mı?

TikTok kapanıyor mu, bir karar çıktı mı, yasaklanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı veya bu yönde alınan bir karar söz konusu mu? TikTok kullanıcıları uygulamanın Türkiye'deki resmi durumunu, kapanıp kapanmayacağı konusunu merak ediyor. İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

TikTok kapanıyor mu, yasaklanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı veya TikTok ile ilgili herhangi bir kapatma, yasaklama kararı var mı? Son dönemlerde bazı TikTok kullancıları arasında merakla sorulan ve giderek yayılan bir söylenti halini alan TikTok kapanıyor mu sorusunun cevabını sizler için araştırdık, derlemeleri sizlere sunuyoruz. 

Her geçen gün daha da iğrençleştiği ileri sürülen TikTok konusunda hem ebeveynler hem de onu kullanan gençlerin şikayetleri artıyor. Özellikle kendini bilmek kişilerin yaptıkları videolar, ve bu platforma mübtela hale gelen gençlerin durumu çok tartışılıyor. 

Akım adı altında hemen hemen her gün yeni iğrençliklerin döndüğü TikTok'a ya bir sınırlama veya bir yasaklama geleceği tartışılıyor.

TikTok Türkiye'nin kapanma iddialarının altında yatan temel neden, yapılan sosyal medya düzenlemesi geliyor.

TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı, karar çıktı mı?
TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı, karar çıktı mı?

 

Konuyu yakından takip edenlerin bildiği gibi Türkiye sosyal medya düzenlemesi yaparak bütün şirketlerden Türkiye temsilciliği açmalarını talep etmişti. 

Türkiye'nin sosyal medya şirketlerine tanıdığı sürenin sonunda hemen hemen bütün sosyal medya şirketleri talep edilen yasal şartları yerine getirerek Türkiye'de temsilcilik açmıştı. 

Türkiye, Twitter, Facebook, Instagram, Periscope gibi sosyal medya devlerine cezada üçüncü aşamaya hazırlanırken, Youtube’un ardından TikTok da Türkiye’ye temsilci atama kararı aldı. 

TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı, karar çıktı mı?
TikTok kapanıyor mu, Türkiye'de yasaklanacak mı, karar çıktı mı?

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan, yapılan görüşmelerin ardından TikTok’un Temsilci atayacağını Twitter üzerinden duyurdu. Sayan, diğer sosyal ağ sağlayıcılarından da aynı hassasiyeti beklediklerini bir kez daha tekrarladı. Youtube, 16 Aralık’ta Türkiye’ye temsilci atayacağını bildirmişti. TikTok ve Youtube 20 Ocak’a kadar temsilci atarlarsa, kendilerine kesilen 40 milyon liralık cezanın yüzde 25’ini yani 10 milyon lirasını ödemeleri yeterli olacak. 20 Aralık’tan sonra temsilci atamayan tüm sosyal ağlar için üçüncü olarak Türk şirketlerin bunlara reklam vermeme cezası devreye girecek. Türkiye’ye resmi olarak temsilci atayan Rusya’nın Facebook’u olarak tanınan VK’nin ardından TikTok ve Youtube da temsilci bulundurursa diğerlerinin kaybedeceği Türk şirket reklamları bu üç ağ arasında paylaşılmış olacak. BTK yetkilileri, “Temsilci atayan reklam pastasından büyük payı alma fırsatı bulacak” diyerek sosyal medya devlerine mesaj verdiler.

İnternet Yayınları Yasası gereği sosyal medya devleri Facebook, Instagram grubu ile Twitter gibi günlük kullanıcı sayısı 1 milyonunun üzerindeki şirketlerin Türkiye’de temsilci atamaları zorunluluğuna ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararı 2 Ekim’de yürürlüğe girmiş, kendilerine verilen süre de 1 Kasım’da dolmuştu. BTK, temsilci bildiriminde bulunmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest, Linkedin ve Dailymotion’a ilk bir ay için 10 milyon, 10 Aralık’ta dolan ikinci bir aylık sürede de atamadıkları için 30 milyon lira ceza kesti. 20 Ocak’a kadar temsilci atamayan ağlara BTK Başkanı kararıyla Türk şirketlerin reklam vermesi yasaklanacak. Bu şirketlere para transferi yapılamayacak ve karar Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Reklam yasak kararının ardından 3 ay içinde yine temsilci atanmazsa BTK başkanı, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Hakim, bant genişliğinin yüzde 90’a kadar daraltılması kararı verebilecek. Hakim kararı bildirimden itibaren derhal ve en geç 4 saat içinde yerine getirilecek.

Özetlersek, TikTok Türkiye'ye temsilci ataması gerçekleştirdiği için şimdilik herhangi bir yaptırımla karşı karşıya değil.

ABD'DEN KAPATMAYA YÖNELİK YENİ HAMLE

Amerika’daki Federal İletişim Kurulu’dan FCC, giderek popülerleşen Tiktok'un kaldırılması için uygulama mağazaları olan Google ve Apple'a süre verdi.
Aslında uygulamanın Çin'e istihbarat sağlama işlevi gördüğünü söyleyen FCC yetkilisinin talebine şirketlerin ne karşılık vereceği ise bilinmiyor.

ABD'nin eski başkanı Donald Trump döneminde başlayan ticaret savaşları, Beyaz Saray'ın el değiştirmesine rağmen etkisini sürdürüyor. Pandora'nın kutusu açıldıktan sonra hızla büyüyen savaşta Çin giderek terazide ağırlığını artırırken ABD de Çinli firmalara yönelik ambargo uygulamalarını artırıyor.

Amerika’daki Federal İletişim Kurulu’dan (FCC) Google ve Apple' gönderilen yazı da bu durumu doğrular nitelikte.

FCC şirketlerin uygulama mağazalarından TikTok uygulamasını kaldırmasını istedi. Gerekçe olarak da bu uygulamanın Çin hükümeti için gözlem aracı olması gösteriliyor.

Apple Music abonelik fiyatını artırdı Apple Music abonelik fiyatını artırdı

FCC yetkilisi Brendan Carr, bu şirketlere iki sayfalık bir açık mektupla açık çağrıda bulundu.

Carr, App Store ve Google Play’den TikTok’u kaldırma işlemini şirketlerden istedi. FCC, bu mektuba dönüş için 8 Temmuz'a kadar süre tanıdı.

TikTok’u kaldırma talebinde bulunduğu mektupta bazı gerekçeler de bulunuyor. FCC’ye göre TikTok, gerçek anlamda bir video paylaşım uygulaması değil.

shiftdelete.net'te yer alan habere göre mektupta platformun Çin hükümeti için “gelişmiş bir gözetim aracı” olduğu savunuluyor.

Öte yandan uzun soluklu mektupta kaldırma isteği şu ifadelerle iletildi:

"TikTok’un, kapsamlı veri toplamasının Pekin’in bu hassas verilere görünüşte kontrolsüz erişimiyle birleşmesi nedeniyle kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğu açıktır.

Bu nedenle, uygulama mağazası politikalarınızın düz metnini TikTok’a uygulamanızı ve bu şartlara uymadığınız için uygulama mağazalarınızdan kaldırmanızı rica ediyorum."

TİKTOK'TAN KENDİ KENDİNE ÖNLEM

TikTok, gençlerin iyiliği için uygulamada bir dizi değişikliğe gideceğini duyurdu.

BBC'nin haberine göre, değişiklikler çerçevesinde 12-15 yaşlarındaki kullanıcılar saat 21.00'den, 16-17 yaşlarındakiler de 22.00'den sonra anlık bildirim almayacak.

Bu değişiklerle, genç kullanıcıların ders çalışmaya ve dinlenmeye odaklanması, uyumasına yardımcı olunması amaçlanıyor.

TikTok'un açıklamasında, "Özellikle genç kullanıcılarımızın erken dönemde olumlu dijital alışkanlıklar edinmelerine yardımcı olmayı ümit ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

Dijital analitik şirketi App Annie, Çin'in video paylaşım uygulaması TikTok'un, 2020'de Facebook Messenger'ın önüne geçerek en çok indirilen uygulama unvanını kazandığını açıklamıştı.


 

 

Yorumlar

Tuana Kapanmasın herkesin emeği var
Kate Veliler size sesleniyorum ben bir çocuğum daha 14 yaşındayım ve karşıma hep oynadığım oyunlar izlediğim filmler çıkıyor neden çünkü hep onları izliyorum TikTok ta karşıma hiç kötü bişey çıkması yapmanız gereken sadece çocuğunuzun telefonunu veya tabletini alıp bakmak acaba ne izliyo çocuğunuzun izlediği videolar onlar olur zaten sadece bunu yapın çok şey istemiyoruz Teşekkürler buraya kadar okudun
meryem bence kapatilmasin sadece kotu paylaşim yapan hesaplar kapatilsin
Garip Bencede bu tiktok kapansın kimsede akıl birakmadi saçma sapan şeyler herkes özeline kadar paylaşıyor herkesi biri bir yerde otursa alıp gizliden paylaşıyorlar mahremiyet diye birşey kalmamış yazık ya böyle insanlara tiktok rezilikten başka bişey değil eşlerin bile ayrılma sebebi oluyo lütfen kapansın
Seher Bence bu tiktok kapansın kimsede akıl birakmadi saçma sapan şeyler herkes özeline kadar paylaşıyor herkesi biri bir yerde otursa alıp gizliden paylaşıyorlar mahremiyet diye birşey kalmamış yazık ya böyle insanlara tiktok rezilikten başka bişey değil eşlerin bile ayrılma sebebi oluyo lütfen kapansın