Teravih yalnız kılınır mı, evde tek kılınabilir mi, farz mı, kaça kadar kılınabilir?

Teravih yalnız kılınır mı, evde tek kılınabilir mi, farz mı, kaça kadar kılınabilir, evde de tek başına kılınamaz mı, dinimizdeki yeri nedir, Peygamber efendimiz teravih namazını nasıl kılmıştır bu ve buna benzer birçok soru her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan'da da merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Teravih yalnız kılınır mı, evde tek kılınabilir mi, farz mı, kaça kadar kılınabilir?, teravih namazının mahiyeti, hükmü dinimizde nedir soruları Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bir kez daha merakla sorulmaya başlandı. Peki, Teravih yalnız kılınır mı, evde tek kılınabilir mi, farz mı, kaça kadar kılınabilir?

Öncelikle teravih namazının sözlük anlamına bir bakalım. Sözlükte rahatlatmak, dinlendirmek anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan bir namazdır. 

Resûl-i Ekrem (s.a.s.) ashabıyla beraber cemaat hâlinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı terk ederek yalnız kılmaya devam etmiştir (Buhârî, Salâtü’t-terâvîh, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 177-178).

Yine Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (Teravih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Salâtü’t-Teravih, 1; Müslim, Salâtü’l-Müsâfirîn, 173) buyurarak teravih namazına teşvik etmiştir.

Bu bakımdan teravih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.

Teravih namazını dört rekâtta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekâtta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir.

Teravih farz mı, evde teravih kılınabilir mi?
Teravih farz mı, evde teravih kılınabilir mi?

 

Bu namazın her dört rekâtının sonunda bir miktar oturup dinlenmek müstehaptır.

Bu dinlenmelerde tehlîl (lâ ilâhe illallah demek) ve salavât ile meşgul olunması uygundur.

TERAVİH EVDE KILINABİLİR Mİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte önemli açıklamalarda bulundu.

Erbaş, açıklamalarında teravih namazıyla ilgili de önemli bir bilgiler verdi. 

Evde teravih namazı kılınabilir mi, sorusuna da cevap veren Erbaş, "Kılınabilir" dedi.

İşte Erbaş'ın açıklamalarından satırbaşları:

"Herkes evinde ailesiyle teravih namazlarını kılabilir, çünkü teravih namazı ferdi olarak da kılınabilen bir namazdır"

"Zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlar, 'www.tdv.org ve bagis.tdv.org' adreslerinden online olarak ve tüm PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapılabilir."

"Faturalı ve faturasız tüm hatlardan 5601'e SMS ile fitre bağışında bulunulabilecek. Bir SMS ücreti, bir fitre bedeli olan 27 TL'dir."

"Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl Ramazan ayında yurt içinde ve yurt dışında toplam 12 milyon liraya yakın bir yardım yapmış olacaktır."

"35 ülkede ramazan ayının sonuna kadar 38 bin 450 gıda, 46 bin iftar paketi dağıtımı ve 10 bin 800 yetime bayramlık kıyafet dağıtacağız."

"İftar sofraları kurmak yerine, gıda paketleri, alışveriş kartları, bayramlık kıyafet dağıtarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacağız."

"Ramazan'da televizyon, radyo kanallarında ya da sosyal medyada program yapan, konuşan herkesten, toplumumuza doğru bilgi aktarma konusunda sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini, kaynağı belli olmayan, hayatımıza değer katmayan anlamsız bilgi ve konuları ekrana ve gündeme getirmemelerini; güzel, yapıcı ve birleştirici bir üslup kullanmalarını ve tartışma meydana getirecek, polemik üretecek popülist tavırlardan uzak kalmalarını özellikle istirham ediyorum."

Özetlersek; 

» Teravih namazı evde tek başına kılınabilir. 

» Teravih namazı farz değil sünnettir.

» İsteyenler 8 rekat da kılabilirler. 

» Teravih namazı kılmamak kişiyi günaha sokmaz ya da herhangi bir dini sorumluluk altına sokmaz.

» Teravih namazı genel olarak yatsı namazının farzından sonra kılınır. 

» Teravih kılınacaksa vitir namazı teravihten sonraya bırakılabilir. 

» Teravih namazı kılmamak günah mı; hayır günah değil.


 

Yorumlar