TBMM Genel Kurulu'nda Gergin Anlar: DEM Parti Vekillerinden Kürsü İşgali

DEM Partili milletvekillerinin TBMM Genel Kurulunda kürsü işgali girişiminde bulunmaları gerilime neden oldu. Yaşanan gerilim sırasında genel kurulda, "Kahrolsun PKK" sloganları yükseldi.

Google Haberlere Abone ol
TBMM Genel Kurulunda kayyım gerilimi

TBMM Genel Kurulu, 'Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni' görüşmek üzere Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca başkanlığında toplandı.

Parti gruplarının, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergeler bölümünde DEM Parti'nin sunduğu 'Hakkari'deki Kayyum Darbesinin Yaratacağı Tahribatların Tüm Boyutlarıyla Araştırılması' başlıklı önerge görüşüldü. DEM Parti milletvekilleri, Hakkari Milletvekili Vezir Coşkun Parlak'ın konuşmasının ardından ellerinde "Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz" yazılı dövizlerle kürsüyü işgal etti. Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca'nın uyarılarına rağmen vekiller kürsüyü terk etmedi. Bu nedenle birleşime 10 dakika ara verildi. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partili milletvekilleri Genel Kurul salonundan ayrılırken, CHP'li milletvekilleri ise yerlerinde bekledi.

OTURUMA VERİLEN ARALAR

Birleşime verilen aranın ardından oturumu yeniden açan Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, milletvekillerini yerlerine geçmeleri için çağrıda bulundu. Ancak vekillerin yerlerine geçmemesi üzerine Grup Başkanvekilleri ve Meclis İdare Amirleri ile görüşmek için birleşime yeniden ara verdi. Aranın ardından Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya'yı konuşması için davet eden Karaca, DEM Parti milletvekillerine kürsüyü boşaltmaları çağrısında bulundu. Ancak vekiller yerlerine geçmeyince birleşime 40 dakikalık ara verildi. Bu süreçte DEM Parti milletvekilleri ellerindeki dövizleri sallayarak ve Hakkari Belediyesine atanan kayyum kararına sloganlar atarak tepki göstermeye devam etti.

GERGİNLİK TIRMANDI: KAVGA VE ARBEDE

Genel Kurul, 40 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı. Karaca, milletvekillerini bir kez daha uyardıktan sonra birleşime 2 dakikalık ara verdi. Ancak DEM Partili milletvekillerinin kürsü işgallerini sürdürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, meclisin 5 Haziran Çarşamba Günü saat 14.00'te toplanacağını belirterek birleşimi kapattı. Bunun üzerine AK Parti milletvekilleri, 'Kahrolsun PKK' sloganları atarak kürsüyü işgal eden DEM Partili milletvekillerinin üzerine yürüdü. İki parti milletvekilleri arasında sözlü ve fiziki arbede yaşandı. Yaşanan arbede sırasında DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli yere düşerken, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler milletvekillerini sakinleştirdi. Arbedenin ardından AK Parti’li vekiller Genel Kurul Salonu'nu terk ederken, DEM Partililer de meclisten ayrıldı.

OLAYLARIN ARKA PLANI

DEM Partili Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, yürütülen bir soruşturma kapsamında dün Van'da gözaltına alınmıştı. Belediyede polis tarafından arama yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı, Akış'ın görevden uzaklaştırıldığını ve Hakkari Valisi Ali Çelik'in Hakkari Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini bildirmişti. Bu gelişmelerin ardından, DEM Parti'nin sunduğu önergeyle Hakkari'deki kayyum kararının yarattığı tahribatların araştırılması talep edildi.

TBMM'deki gergin anlar ve vekiller arasındaki arbede, siyasi tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşti. Toplantının ertelenmesiyle birlikte, siyasi partiler arasında yaşanan bu gerginliğin nasıl çözüleceği merak konusu oldu.

Yorumlar