TBMM Genel Kurulu

- HDP Grubu'nun, SEGBİS'in araştırılmasına ilişkin önergenin bugün gündeme alınmasına yönelik önerisi kabul edilmedi

Google Haberlere Abone ol
TBMM Genel Kurulu

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulunda, HDP Grubu'nun, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'nin (SEGBİS) yol açtığı sorunların araştırılmasına ilişkin önergenin bugün gündeme alınmasına yönelik önerisi kabul edilmedi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Danışma Kurulu toplanamadığından Genel Kurulun onayına sunulan önerinin gerekçesini açıklamak üzere yaptığı konuşmada, partisinin Siirt Milletvekili Besime Konca'nın milletvekilliğinin düşürülmesini eleştirdi.

SEGBİS ile tutuklulara, duruşma salonuna gelmeden görüntülü savunma yapmalarının dayatıldığını ileri süren Beştaş, bunun yüz yüze savunmayı ortadan kaldırarak hak ihlaline yol açtığını söyledi.

Partisinin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mahkemeye gelmek istemesine rağmen SEGBİS ile savunma yapmaya zorlandığını ileri süren Beştaş, "Demirtaş'ı bu yöntemlerle susturamazsınız." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de yeni İçtüzük gereği öneriler hakkındaki konuşma sürelerinin öneri sahibi grup adına 5 dakika, diğer gruplar adına ise 3 dakika ile sınırlandığını hatırlattı.

Mecliste konuşma sürelerinin kısaltılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Gök, "Meclis konuşmak, söz söylemek için vardır. SEGBİS gibi önemli bir konuda biz üç dakikada görüş ifade edeceğiz. Türkiye'yi bu kadar ucuz mu görüyorsunuz? Türkiye bu kadar ucuz mu yönetilecek? Şu anda yaşadığımız bu durum, Meclisimiz açısından bir utançtır." diye konuştu.

Gök, iktidara, konuşma sürelerinin kısıtlanmadığı yeni ve demokratik bir İçtüzük yapılması konusunda da çağrıda bulundu. SEGBİS'i eleştiren Gök, yüz yüze savunmanın, kararların sağlıklı verilmesi ve adil yargılamadaki önemine de işaret etti.

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise SEGBİS'in kullanılma amacı ve yöntemi hakkında bilgi verdi. Ercoşkun, SEGBİS'in yararlı ve etkin şekilde uygulandığını belirterek, HDP grup önerisinin aleyhinde olduklarını söyledi.

Görüşmelerinin tamamlanmasının ardından HDP Grup önerisi, oylanarak reddedildi.

- Danışma Kurulunun gündeme ilişkin önerisi

Daha sonra Danışma Kurulunun, Genel Kurulun bugün sözlü soruların görüşülmesinin ardından Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu raporunu ele alınması, çalışmaların raporun görüşmelerinin tamamlanmasına kadar sürdürülmesi, yarın ise Genel Kurulda sözlü soruların görüşülmemesi önerisi kabul edildi.

- Tanrıkulu ile AK Parti milletvekilleri arasında gerginlik

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Toplumsal Barış ve Demokrasinin Tesisi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin İçtüzüğün 37. maddesi uyarınca doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önergesi de reddedildi.

Önergenin görüşmelerinde konuşan Sezgin Tanrıkulu'nun, belediyelere atanan kayyumların uygulamalarını eleştirmesi ve AK Parti sıralarına dönerek, "Vicdanınızı kaybettiniz." ifadesini kullanması, gerginliğe yol açtı.

Tanrıkulu ile bazı AK Parti milletvekilleri arasındaki sözlü tartışmanın sürmesi üzerine Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı birleşime ara verdi.

Bahçekapılı, birleşime ara vermeden önce, Genel Kurulun, 26. Dönem 3. Yasama yılının ilk çalışma gününde olduğunu hatırlatarak, milletvekillerinden daha özenli olmalarını istedi.

Öte yandan, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın, Anayasa'ya uygun yemin etmeyerek milletvekilliği görevine başlamaması ve aralıksız iki ayı aşan devamsızlığı nedeniyle, İçtüzüğün 154. maddesi hükmü uyarınca 17 Kasım 2015 - 30 Nisan 2017 dönemine ilişkin ödenek ve yolluğunun verilmemesiyle ilgili Başkanlık Tezkeresi ile bazı milletvekillerinin izin taleplerine ilişkin tezkereler de ayrı ayrı oylanarak kabul edildi.


Yorumlar