Tarihte bugün veya tarihte 4 Nisan günü neler oldu?

Tarihte bugün yaşanan olaylar arasında NATO'nun kurulması, Martin Luther King'in ölümü, Zülfikar Ali Butto'nun darbe indirildikten sonra idam edilmesi ve Alparslan Türkeş'in ölümü gibi gelişmeler bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün veya tarihte 4 Nisan günü meydana gelen önemli gelişmeler arasında Alparslan Türkeş'in ölümü, Martin Luther King'in ölümü, Pakistan eski başbakanı ve Halk Partisi'nin kurucusu Zülfikar Ali Butto'nun idam edilmesi ve NATO'nun kurulması gibi olallar bulunuyor.

İşte tarihte 4 nisan günü meydana gelen olaylardan bazıları:

Alparslan Türkeş Vefat Etti (1997)

Alparslan Türkeş 1917 Kıbrıs doğumludur. Kuleli Askeri Lisesinden sonra Harp Okulunu bitirerek teğmen rütbesiyle orduya katıldı. İlk olarak 1944 yılında ırkçılık- Turancılık davasında Nihal Atsız ile birlikte tutuklandı ve yargılandı. Bu davadan sonra tekrar orduya döndü ve Harp akademisini bitirdi. Arkasından Amerika’da askeri eğitim aldı. 27 Mayıs darbecileri arasında yer aldı ve darbenin bildirisini radyodan okudu. Milli Birlik Komitesi ile ters düşünce Hindistan’a elçi olarak atandı. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ile siyasete adım attı. Daha sonra Milliyetçi Hareket Partisi adı verilen bu partide siyasal yaşamını 4 Nisan 1997’de hayatını kaybedene kadar devam ettirdi.

NATO’nun Kuruluş Antlaşması İmzalandı (1949)

II.Dünya Savaşı sonunda SSCB’nin yayılmacı emellerine karşı Washington’da bir araya gelen ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Norveç, Lüksemburg ve Portekiz arsasında 4 Nisan 1949’da NATO’nun kuruluş antlaşması olan Washington Antlaşması imza edildi.

Dumlupınar Denizaltısı Battı (1953)

Akdeniz’de yapılan NATO tatbikatından dönen Dumlupınar denizaltısı Çanakkale Boğazı Nara burnu açıklarında 4 Nisan 1953 tarihinde İsveç bandralı Naboland adlı yük gemisi ile çarpışarak battı. Denizaltının içerisinde sağ olarak bulunan son 22 kişide kurtarılamadı ve bu faciada 81 denizcimiz hayatını kaybetti.

İngiltere Bağdat Paktına Katıldı (1955)

NATO içerisinde kendisini yeterince güvende hissetmeyen Türkiye bölgesel Paktlarla güvenliği pekiştirmeye çalışıyordu. Balkan paktının işe yaramaması Türkiye’yi Orta Doğuya yöneltti. Türkiye ile Irak arasında1955 yılında Bağdat Paktı kuruldu. Bu pakta 4 Nisan 1955 tarihinde İngiltere’de dahil oldu. Daha sonra Bağdat Paktına Pakistan ve İran’da katıldılar. Bu pakt 1979 yılında lağvedilmiştir.

Martin Luther King Öldürüldü (1968)

Amerikalı siyahi önderlerden Martin Luther King 4 Nisan 1968’de Memphis’de bir motelin balkonunda uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Irki ayrımcılığa karşı mücadele etmiştir. Amerikan Yurttaş Hakları Hareketine önderlik etmiştir. En bilinen konuşması ‘’Bir hayalim var’’ adlı konuşmasıdır.

Zülfikar Ali Butto İdam edildi (1979)

Pakistan başbakanlarından Zülfikar Ali Butto General Ziya ül Hak tarafından darbe ile iktidardan düşürüldü. Bir cinayet olayına adı karıştığı için suçlu bulunarak 4 Nisan 1979 tarihinde asılarak idam edildi. Zülfikar Ali Butto aynı zamanda Pakistan Halk Partisi’nin de kurucusuydu. Kendisinden sonra kızı Benazir Butto siyasete atılmış o da bir suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

TARİHTE 4 NİSAN GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLAR

1581- Francis Drake dünya turunu tamamladı ve I. Elizabeth tarafından şövalyelikle ödüllendirildi.

1814- Napolyon tahtından ilk defa çekildi.

1929- İstanbul'da düzenlenen ''Yerli Malı Kullanma ve Koruma'' toplantısında, gençlik, yerli malı kullanmaya yemin etti.

1949- Washington'da ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz, Kuzey Atlantik Paktı Örgütünün (NATO) kuruluşunu onaylayan antlaşmayı imzaladı.

1953- Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Dumlupınar denizaltısı, NATO manevralarından dönerken Çanakkale Boğazı'nda Naboland adlı İsveç gemisiyle çarpışarak battı, 81 Türk denizcisi şehit oldu.

1966- Fransa'da NATO üslerine karşı çıkılınca Türkiye'deki üslerin durumu gündeme getirildi. Başbakan Süleyman Demirel, ''Türkiye'de Amerikan üssü yoktur, tesisi vardır.'' dedi.

1968- ABD'li sivil haklar savunucusu Martin Luther King, Memphis'te uğradığı suikastta öldü.

1974- Türk Hükümeti, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasını kabul etmeyeceğini, Ege'nin bir Yunan gölü haline getirilmesinin söz konusu olamayacağını, diplomatik kanallarla Yunanistan'a bildirdi.

1979- Pakistan'ın devrik başbakanı Zülfikar Ali Butto idam edildi.

1985- Balıkesir'de eğitim uçuşu yapan bir uçak, Marangozlar Sitesi'ne düştü. Uçağın iki pilotu ile 14 kişi öldü, 21 kişi yaralandı.

1997- Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş vefat etti.

2001- Yargıtay 6. Ceza Dairesi, İtalya'dan Türkiye'ye iade edilen terörist Mehmet Ali Ağca'nın gasp suçundan 7 yıl, 2 ay ağır hapis cezasına mahkum edildiği kararı onadı.

2002- PKK, Avrupa ülkelerinde yasaklanmasında sonra, adını KADEK (Kürdistan Demokrasi ve Özgürlük Kongresi) olarak değiştirdi.

2003- Yargıtay, Manisalı gençler davasında 11 polisin, 60 ile 130 ay hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı onadı.

2004- Konyaspor Teknik Direktörü Tevfik Lav, trafik kazasında öldü.

2004- Almanya Alevi Kadınlar Birliği konser düzenledi. Konserde 500 kadın aynı anda saz çalarken 300 kadın türkü söyledi.

2006- Mayın Bilincini Geliştirme Günü olarak ilk kez eylem yapıldı.

2010- TRT'nin Arapça kanalı TRT El Türkiye yayına başladı.

2012- 12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

2013- Arjantin'de, aşırı yağışların neden olduğu sellerde 54 kişi öldü.

2014- Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, sabah saatlerinde "Youtube" ile ilgili 27 Mart 2014'te aldığı "tüm yayına erişim engeli" kararının kaldırılmasına karar verdi. Akşam saatlerinde ise suça konu içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle Youtube'a erişim engelinin devamına karar verildi.

2014 - Olimpiyat ve Akdeniz Oyunları şampiyonu milli güreşçi İsmet Atlı, tedavi gördüğü Adana'nın Kozan ilçesinde 83 yaşında vefat etti.

2015- Fenerbahçe Kadın Masa Tenisi Takımı, Ülker Sports Arena Metro Enerji Spor Salonu'nda yapılan Avrupa Masa Tenisi Birliği (ETTU) Şampiyonlar Ligi'nde, Avusturya temsilcisi Linz AG Froschberg ile yapılan final rövanşını 3-1 kazanarak, tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaştı.

2016- Türkiye-Avrupa Birliği mutabakatı temelinde gerçekleşen sığınmacı geri kabulü ve değişimi çerçevesinde, Yunanistan'dan gönderilen ilk göçmen grubu İzmir'e geldi.

2016- Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde terör örgütü Boko Haram'ın esir aldığı 275 kişi, ordunun düzenlediği operasyonla kurtarıldı.

2017- Dünyanın en büyük pembe elması, Hong Kong'da yapılan açık artırmada 71,2 milyon dolarlık rekor fiyata alıcı buldu.

2018- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Suriye konulu "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" düzenlendi.

2018- Facebook, veri sızıntısıyla ilgili yaşadığı skandaldan etkilenen kullanıcı sayısının 87 milyonu bulduğunu duyurdu.

Yorumlar