Tarihte bugün 9 Aralık günü yaşanan olaylar neler?

Tarihte bugün 9 Aralık günü meydana gelen önemli tarihi olaylar arasında en dikkat çekeni ve en unutulmayanı Haliç'in donarak buz tutması hadisesidir. Öte yandan siyasi tarih açısından tarihte bugün meydana gelen en önemli olay ise ilk İntifada'nın başlamasıdır.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün 9 Aralık günü yaşanan olaylar neler? Tarihte bugün 9 Aralık günü meydana gelen önemli tarihi olaylar arasında öne çıkan konuların başında Filistin'de ilk intifadanın başlaması geliyor. Öte yandan tarihte bugün meydana gelen en dikkat çekici olaylardan biri de Haliç'in donmasıdır. 

İşte tarihte 9 Aralık günü meydana gelen önemli olaylardan bazıları:

Haliç Dondu (1893)

İstanbul’da çok şiddetli bir kış dönemi yaşanmaya başlandı. Öyle ki günlerce süren soğuklar sırasında 9 Aralık 1893 günü Haliç dondu.

General Allenby Haçlı Seferleri Bitti Dedi (1917)

İsyancı Araplardan ve Yahudi rehberlerin yardımı ile İngiliz ordusu 9 Aralık 1917’de Kudüs’ü Osmanlı Ordusunun elinden aldı. İngiliz ordusu komutanı General Allenby ‘’Haçlı Seferleri bitti’’dedi. Asıl ilginç olan Kudüs’ün İngilizler tarafından alınışı Osmanlı Devletinin  müttefiki olan Almanya ve Avusturya halkları üzerinde de sevinç oluşturmasıdır. Selahattin Eyyubi tarafından Haçlıların elinden alınan Kudüs 730 yıl sonra tekrar Hıristiyanların eline geçti.

Sakallı Nurettin Paşa Merkez Ordusu Komutanlığına Getirildi (1920)

İç isyanların yoğunluk kazanması üzerine isyanlara doğrudan müdahale etmek için TBMM tarafından bir merkez ordusu oluşturulmuştu.  İlk olarak Amasya’da Pontus çetelerine karşı kurulan bu ordunun komutanlığına 9 Aralık 1920’de Sakallı Nurettin Paşa getirilmiştir.

Çin Almanya, İtalya Ve Japonya’ya Savaş İlan Etti (1941)

Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin Pearl Harbour baskınının ertesi günü Japonya’ya savaş ilan etmesinin hemen arkasından Çin’de 9 Aralık 1941 tarihinde Almanya, İtalya ve Japonya’ya Savaş İlan Etti. Böylece savaş oldukça geniş bir alana yayıldı.

Fenerbahçeliler Eva Peron’a Mevlüt Okuttu (1951)

Arjantin Devlet Başkanı  Juan Peron’un Türklere ilgisi ile bilinen eşi Eva Peron’un gırtlak kanserine yakalanması üzerine Fenerbahçe Başkanının öncülüğü ile İstanbul Şişli Cami’inde 9 Aralık 1951 günü mevlüt okundu ve dualar edildi. Mevlüte birçok vatandaş ve Türkiye’de bulunan Arjantinliler katıldı. Konu din adamları arasında tartışmaya neden olmuştur.

Filistin’de İntifada’nın İlk eylemi gerçekleşti (1987)

Cebeliye kampına işçi taşıyan bir araca çarpan bir İsrail kamyonu altı Filistinlinin ölümüne yol açtı. Bu olayın kaza olmadığını düşünen Filistinli bir genç 9 Aralık 1987’de taş atarak intifada’nın ilk eylemini gerçekleştirdi. Bu ilk intifada 1993 yılına kadar devam etti.

Tarihte bugün 9 Aralık günü yaşanan olaylar neler?
Tarihte bugün 9 Aralık günü İLK İNTİFADA başladı.

 

Eski Hükümetin Bazı Üyeleri Hakkında Meclis Soruşturmaları Açıldı (2003)

Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski Devlet Bakanı Cumhur Ersümer hakkında meclis soruşturması açıldı. Ayrıca aynı gün eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve eski Devlet Bakanı Recep Önal ile eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan haklarında da haklarındaki çeşitli iddiaların araştırılması amacıyla meclis soruşturmaları açıldı. Soruşturma sonrasında bazı üyeler yüce divana sevk edilmişlerdir.

TARİHTE 9 ARALIK GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER TARİHİ OLAYLAR

1893- İstanbul'da günlerdir süren soğuk hava yüzünden Haliç dondu.

1917- Kudüs, İngiliz ordularının işgal etmesiyle Osmanlı Devleti'nin elinden çıktı.

1923- İstanbul'da, Ağa Han'ın Başbakan İsmet Paşa'ya gönderdiği mektubu yayımlayan gazeteciler tutuklandı.

1925- Yerli kumaştan elbise giyilmesi kanunu çıktı.

1926- Darülelhan'da (konservatuar) Türk müziği öğretimine son verildi.

1928- Latin harfleriyle ilk mezar taşı dikildi. Avukat Ali Kemal Bey, annesi Aliye Hanım'ın mezar taşını Latin harfleriyle yazdırdı.

1938- Başkent Ankara'nın yeni tren garı hizmete açıldı.

1945- Fenerbahçe, Yunanistan'ın Enosis takımını 5-1 yendi.

1949- Birleşmiş Milletler, Kudüs'te yönetimi aldı.

1950- Harry Gold, II. Dünya Savaşı sırasında atom bombasının sırlarını Sovyetler Birliği'ne verdiği için 30 yıl hapisle cezalandırıldı.

1952- Tiyatro sanatçıları Ruhi Su, Ulvi Uraz, Aclan Sayılgan, Kemal Bekir Özmanav, Süheyl Terek tutuklandı. Sanatçıların Paris'te faaliyet gösteren ''İleri Jön Türkler'' örgütüyle ilişkileri olduğu iddia edildi.

1957- Kurtuluş Savaşı komutanlarından emekli Tümgeneral Ali İhsan Sabis hayatını kaybetti.

1987- Gazze Şeridi'ndeki Cebaliye mülteci kampına İsrail askerinin saldırısı ile ''intifada''nın ilk şehitleri verildi.

1999- Düzce'nin il, Kaynaşlı ve Derince'nin ilçe yapılmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete'de yayımlandı.

2003- Eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer hakkında, Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle Meclis Soruşturması açıldı.

2004- STFA Grubunun kurucularından Fevzi Akkaya, 97 yaşında vefat etti.

2007- ''İktisadın duayeni'' olarak tanınan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 81 yaşında İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

2015- Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'na katılan 38 ülkenin, küresel jeotermal enerjinin payını artırmak için Küresel Jeotermal İttifakı'nı kurduğu açıklandı.

2015- Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) çalışmaları sonucunda, 1566'daki Zigetvar Kuşatması sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının defnedildiği yer bulundu.

2016- Dünyanın yörüngesinde dolaşan ilk Amerikalı astronot, eski denizci ve senatör John Glenn, 95 yaşında hayatını kaybetti.

2017- Birleşmiş Milletler, 1990 yılında Kuveyt'i işgali nedeniyle Irak'a uyguladığı yaptırımları kaldırdı.


 

Yorumlar