Tarihte bugün 6 Ağustos: Tarihte bugün: Hiroşima'ya atom bombası atıldı

Tarihte bugün veya tarihte 6 Ağustos günü meydana gelen önemli olaylar arasında, Hiroşima'ya atom bombası atılması, Roma-Germen İmparatorluğu'nun sona ermesi gibi olaylar bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

Tarihte bugün meydana gelen önemli olaylara rasında yer alanlardan bazıları şöyle:

ABD Hiroşima’ya Atom Bombası Attı (1945)

İnsanlık tarihinin en korkunç olaylarından birisi olan ABD’de tarafından gerçekleştirildi. ABD, Japonya’yı teslime mecbur bırakmak için 6 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombası attı. Sonuç korkunç oldu. Yaklaşık 20 bin ton TNT gücünde ki atom bombası yaklaşık 70 bin insanın ölümüne bir o kadar kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu Sona Erdi (1806)

Kutsal-Roma Germen İmparatorluğu Almanya ve Avusturya merkezli olarak kurulmuş ve içerisinde 400’e yakın devletçik barındıran bir Orta Avrupa devletiydi. Bu devletin son hükümdarı Napolyon’a yenilince sadece Avusturya hükümdarlığında karar kıldı ve 6 Ağustos 1806 tarihinde Kutsal Roma Germen İmparatorluğu resmen sona erdi.

I.Nazilli Kongresi Toplandı (1919)

Batı Anadolu’da özelliklede Aydın bölgesinde faaliyet gösteren direnişçilerin düzensizliklerinin giderilmesi için 6-9 Ağustos 1919 tarihinde I.Nazilli Kongresi toplanmıştı. Ayrıca Yunan işgal ve baskılarına karşı etkin bir mücadele kararı alınmıştı.

Türkiye Fır Hattı Tehdidini Fark Etti (1974)

Yunanistan ile Türkiye arsında yapılmış olan 1952 antlaşmasının FIR hattı ile ilgili hükümlerinin son derece sakıncalı olduğu ilişkilerin gerginleşmesi ile fark edildi. Bu antlaşmaya göre Ege üzerinden gelen uçaklar karasularımıza girerken ancak 1-2 dakika önce haber vereceklerdi. Türkiye bu durumu düzeltmek için 6 Ağustos 1974 tarihinde havacılara bir NOTAM verdi. Bunun içeriği şöyleydi: Türkiye Ege Hava sahasını bir çizgi ile kuzey-güney diye ikiye ayırmış ve bu çizgiye gelen uçaklar uçuş bilgilerini İstanbul’a vereceklerdi. Bu durum Türkiye’ye 10-15 dakika zaman kazandırıyordu.

Sismik-I Ege Denizine Açıldı (1976)

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle gergin olan Türk-Yunan ilişkileri Yunanistan’ın kıta sahanlığı konusunu gündeme getirmesi ile iyice gerginleşti. Türkiye kıta sahanlığı konusunda da kararlı olduğunu göstermek için Yunanistan tarafından tartışmalı hale getirilmek istenen alanda araştırma yapmak üzere Sismik-I adlı araştırma gemisini 6 Ağustos 1976 tarihinde Türk savaş gemilerinin himayesinde Ege Denizi’ne gönderdi.

Kore Havayollarına Ait Yolcu Uçağı Düştü (1997)

Kore Havayollarına ait Boeing-747 tipi bir yolcu uçağı 6 Ağustos 1997 tarihinde Guam’da düştü. Bu uçak kazasında 227 kişi hayatını kaybetti.

TARİHTE 6 AĞUSTOS GÜNÜ MEYDANA GELEN DİĞER OLAYLAR

1571 - Magosa'nın Osmanlı ordularına teslim edilmesiyle Kıbrıs'ın fethi tamamlandı.

1661 - Portekiz ile Hollanda Cumhuriyeti arasında Hague Antlaşması imzalandı.

1682 - II. Viyana Kuşatması ile sonuçlanacak savaş ilan edildi.

1726 - Alman İmparatorluğu ve Rusya, Osmanlı'ya karşı ittifaka vardılar.

1806 - Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun sonu.

1824 - Simón Bolívar Junin (Peru) Savaşı'nda İspanyolları yendi.

1825 - Bolivya, İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.

1890 - Elektrikli sandalyenin ilk kullanımı New York'taki Auburn hapishanesinde gerçekleşti.

1914 - I. Dünya Savaşı: Sırbistan Almanya'ya, Avusturya da Rusya'ya savaş ilan etti.

1915 - İngiliz, Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri Çanakkale'nin Anafartalar bölgesinde, Suvla Koyu civarında karaya çıkarak Anafartalar Cephesi'ni açtılar.

1915 - Kirte Bağları Muharebesi başladı.

1923 - Türkiye ile Amerika arasında Lozan'da "Suçluların İadesi Antlaşması" imzalandı.

1924 - Lozan Antlaşması yürürlüğe girdi.

1926 - Gertrude Ederle, Manş Denizi'ni yüzerek geçen ilk kadın oldu.

1932 - İlk Venedik Film Festivali başladı.

1945 - II. Dünya Savaşı'nda ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atıldı: 70.000 kişi o anda, onbinlerce insan da ileriki yıllarda radyasyon nedeniyle öldü. Zamanla radyoaktivite'nin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı 200 binin üstüne çıktı.

1960 - Küba Devrimi: ABD ambargosuna misilleme olarak, ülkedeki tüm Amerikan ve yabancı mülkiyet millîleştirildi.

1961 - Halen uzay programlarının en genç uzay insanı unvanına sahip SSCB'li kozmonot German Titov, Vostok 2 ile uzaya çıktı.

1962 - Jamaika bağımsızlığını kazandı.

1984 - Türkiye-Irak ikinci boru hattı kurulması anlaşması imzalandı.

1991 - Sırp ve Hırvat liderler koşulsuz ateşkes anlaşmasına vardılar.

1996 - Çeçen direnişçiler başkent Grozni'yi ele geçirdiler.

1997 - Kore havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Guam'a inişe geçtiği sırada düştü: 228 kişi öldü.

2007 - Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 60. Hükümetini kurmak üzere görevlendirildi.

Kaynak: Son Haberler

Yorumlar