Osman Gazi, amcası Dündar Bey'i neden öldürdü? - Osmanlı Tarihi

Osmanlı Tarihi'nin başlangıcı niteliğindeki olayların çoğunluğu Osman Gazi döneminde yaşanmıştı. Osman Gazi, beyliğin başına geçtikten sonra amcası Dündar Bey ile yaşanan sorunlar yüzünden onu öldürmek zorunda kalmıştı. Peki Osman Gazi amcası Dündar Beyi neden öldürdü? İşte detayları:

Osman Gazi, amcası Dündar Bey'i neden öldürdü? - Osmanlı Tarihi
17 Nisan 2019 Çarşamba 20:00

Osmanlı İmparatorluğu'nun tohumlarını atan Osman Gazi, 600 yıllık hükümranlığın temellerini atarken daha başından itibaren önündeki bütün engelleri kati ve kesin bir şekilde ortadan kaldırmaya kararlıydı. Osmanlı çınarının büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri amcası Dündar Bey'di. Dündar Bey'in varlığı Osmanlı çınarının büyümesine, yeni topraklar fethetmesine engeldi. Bu engel ortadan kaldırılmasaydı belki bugün Osmanlı İmparatorluğu'ndan bile söz etmiyor olacaktık.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk hükümdarı olan Osman Bey, Ertuğrul Gazi’nin en küçük oğlu olmasına rağmen, ağabeylerinin itirazı olmadan aşiretin başına geçmişti. Bu yüzden de kardeşler arasında bir çatışma olmadı. Ancak Osman Bey, özellikle 1288-1299 yılları arasında fetih politikasında köklü bir değişikliğe gitti ve bu durum Bizans tekvurları ile kaçınılmaz olarak karşı karşıya gelmesine neden oldu. Osman Gazi’nin amcası Dündar Bey ise fetih politikasındaki bu köklü değişime ve özellikle Bilecik Tekvuru ile savaşmaya karşı çıkmaktaydı. Osman Gazi de amcasının bu yöndeki fikirlerini kendi politikalarına bir cephe alma olarak görüp Dündar Bey’i 1300’lü yılların başında öldürdü. Böylece Osmanlı hanedanı içinde ilk kan dökülmüş oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×