15 Haziran ne günü veya bugün ne günü?

15 Haziran ne günü veya bugün ne günü olarak kutlanıyor? Özel gün ve gecelere önem veren vatandaşlar genellikle bugünün ne günü olduğunu merak ediyor. 15 Haziran günü, Küresel Rüzgar Günü ve Azerbaycan'da Millî Kurtuluş Günü olarak kutlanıyor.

15 Haziran ne günü veya bugün ne günü?
15 Haziran 2019 Cumartesi 13:15

Özel gün ve haftalara büyük bir önem gösteren bazı vatandaşlar merakla, bugün ne günü ya da 8 Haziran ne günü gibi sorularla karşımıza çıkıyor. Peki dünya genelinde ya da Türkiye'de 15 Haziran ne günü ya da bugün ne günü olarak kutlanıyor?

İşte detaylar: 

15 HAZİRAN

- Küresel Rüzgar Günü
- Millî Kurtuluş Günü (Azerbaycan)

14 HAZİRAN GÜNÜ NE GÜNÜ

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

8 HAZİRAN NE GÜNÜ

Dünya Okyanus Günü

6 HAZİRAN GÜNÜ NE GÜNÜ

Dünya Diyetisyenler Günü. 

Ülkemizde 1986’dan bu yana her yıl 6 Haziran Diyetisyenler Günü olarak kutlanmaktadır. Son 10 yılda diğer ülkelerde de diyetisyenler günü kutlanmaya başlanmıştır. 

5 HAZİRAN GÜNÜ NE GÜNÜ?

5 Haziran Günü, yaklaşık 47 yıldır Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. 1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.

1 HAZİRAN GÜNÜ NE GÜNÜ?

Bugün bazı ülkelerde 1925 yılından bu yana Dünya Çocuk Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Fenilketonüri Günü

31 MAYIS GÜNÜ NE GÜNÜ

Türkiye ve dünyada 31 Mayıs günü, "Dünya Sigara İçmeme Günü" olarak kutlanıyor.

25 MAYIS GÜNÜ

Dünya Havlu Günü: Havlu Günü, İngiliz yazar Douglas Adams'ı anmak üzere hayranları tarafından her 25 Mayıs'ta kutlanan gündür. Anma töreni ilk kez 2001 yılında, Adams'ın 11 Mayıs'taki vefatından iki hafta sonra yapıldı.[2] Havlu gününde, tüm sevenleri, yazara hayranlıklarını ve şükranlarını sunmak üzere havlu taşırlar. Havlu, Adams'ın ünlü ve popüler bilim kurgu serisi olan Otostopçunun Galaksi Rehberi'ne bir göndermedir. Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli romanının üçüncü bölümünde, yıldızlararası gezen bir otostopçunun sahip olması gereken en kullanışlı şeyin bir havlu olması gerektiğini açıklamış ve bunun sebeplerini anlatmıştı.

Dünya Etik Günü.

23 MAYIS NE GÜNÜ?

23 Mayıs Dünya Kamplumbağalar günü olarak kutlanıyor.

Tarihçesi:

2000’den itibaren Amerikan Kara Kaplumbağalarını Kurtarma Kurumu’nun 23 Mayıs’ı Dünya Kaplumbağa Günü ilan etmesi ile bu gün Dünya Kaplumbağalar Günü olarak kutlanır.

22 MAYIS NE GÜNÜ?

22 Mayıs 19 yıldır Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü olarak kutlanıyor. BM Genel Kurulu, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi hakkında halkın eğitilmesi ve sözleşmenin uygulanması konusunda farkındalık sağlamanın önemine dikkat çekmek amacıyla, 20 Aralık 2000 tarihinde aldığı kararla, 22 Mayıs gününü Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü ilan etti.

21 MAYIS NE GÜNÜ?

21 Mayıs günü dünya genelinde, "Dünya Süt Günü" olarak kutlanıyor. Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ive tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi "Dünya Süt Günü" olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu'nun 1956 yılında bütün üye ülkelerde kutlanamsı kararı aldığı "Dünya Süt Günü" Türkiye'de de 1991 yılından bu yana kutlanıyor. Aynı zamanda 21-28 Mayıs haftası da "Süt Haftası" olarak kutlanıyor.

Ayırca 21 Mayıs günü "Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü" olarak da anılıyor. Diyalog ve Kalkınma için Dünya Kültürel Çeşitlilik Günü, 2001 yılında UNESCO, Kültürel Çeşitlilik Evrensel Bildirgesi'ni kabul etti ve Aralık 2002'de BM Genel Kurulu, 57/249 sayılı kararıyla kabul edildi. Amaç insan haklarının ve temez özgürlüklerinin tanıtılması, kültür için sürdürüebilir yönetim sistemlerinin desteklenmesi, bu alanda faaliyet gösteren sanatçıların ve kültür elçilerinin desteklenmesi gibi sıralanabilir.

20 MAYIS NE GÜNÜ?

20 Mayıs dünya genelinde "Dünya Meteoroloji Günü" olarak kutlanıyor. Dünya Meteoroloji Günü tarihçesi ise 1875 yılına kadar gidiyor. Ölçüm birimleri ve standartları ile ilgili yürütülen çalışmaları düzenli hale getirmek, farklı ülkelerde gerçekleştirilen faaliyetlerin koordinasyonunu ve ölçme standartlarında evrensel birliği sağlamak üzere 1875 yılında Paris’te Metre Konvansiyonu imzalandı. 20 Mayıs 1875 tarihinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun da yer aldığı 17 ülke tarafından imzalanan Metre Konvansiyonu, metrolojide yeni bir çağ açtığı için 20 Mayıs her yıl “Dünya Metroloji Günü” olarak 80’den fazla ülkede olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

19 MAYIS NE GÜNÜ?

19 Mayıs günü Türkiye'de 1926 yılından bu yana kutlanıyor. Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında Gazi Günü adı altında Samsun'da kutlanmış, 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adı altında resmiyet kazanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi'nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü'nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk'ün de onayıyla yasalaşmıştır. 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesi'nden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.

19 Mayıs Cebel Günü (Bulgaristan)

Rum Kırımı Anma Günü (Yunanistan)

Fırtına: Kokulya Fırtınası (2 Gün)

18 MAYIS GÜNÜ NE GÜNÜ?

18 Mayıs günü dünya genelinde, Dünya AIDS Aşısı Günü ve Uluslararası Müze Günü olarak kutlanıyor.

Uluslararası Müze Günü’nün (IMD) amacı, müzelerin kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmaktır. 1977’den bu yana her 18 Mayıs’ta ICOM, dünyadaki etkinlik ve aktiviteleri tanıtmak üzere Uluslararası Müze Günü’nü düzenledi.

Öte yandan 18 Mayıs günü Haiti'de "Bayrak Günü" olarak idrak ediliyor.

17 MAYIS GÜNÜ NE GÜNÜ?

17 Mayıs dünya genelinde "Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü" olarak kutlanıyor.

Türkiye'de ise 17 Mayıs günü Filizkıran Fırtınası'nın beklendiği gündür.

15 MAYIS NE GÜNÜ?

15 Mayıs günü, Uluslararası Aile Günü, Vicdani Ret Günü ve Havacılık Şehitlerini Anma Günü olarak kutlanıyor.

Ülkemizde 1994 yılından beri 15 Mayıs “ Uluslararası Aile Günü”  ve 15 Mayısın içinde olduğu hafta  “Aile Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Türkiye'de ilk vicdanî ret, 1989 yılında Tayfun Gönül tarafından gerçekleştirildi. Gönül, Eski Türk Ceza Kanunu 155. maddeden yargılandı ve üç ay ceza aldı ancak bu ceza, para cezasına çevrildi.

14 MAYIS NE GÜNÜ?

14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü ve Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor.

Dünya Çiftçiler Günü Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılından beri her yıl kutlanıyor.

Ülkemizde, eczacılık öğretimine başlanmasının yıl dönümü olan 14 Mayıs 1968 yılından beri Eczacılık Günü olarak kutlanıyor.

13 MAYIS NE GÜNÜ?

13 Mayıs dünya genelinde, "Dünya Peyzaj Mimarları Günü" olarak kutlanıyor.

1994 yılı 13 Mayıs'ta TMMOB 33. Genel Kurulu'nda odalaşma kararının çıkması ile Peyzaj Mimarları Odası kuruldu. Bu yüzden her sene 13 Mayıs, Ulusal Peyzaj Mimarlığı Günü olarak kutlanıyor. 

12 MAYIS NE GÜNÜ?

Dünya genelinde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanıyor.

İlk olarak ABD Sağlık ve Eğitim Bakanlığında yetkili olan Dorothy Sutherland, 1953 yılında dönemin başkanı Dwight D. Eisenhower ile görüşerek bir sonraki yılın Ekim ayını “Hemşireler Günü” ilan etmeyi teklif eder. iki yıl sonra, Uluslararası Hemşireler Konseyi, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı “Uluslararası Hemşireler Günü” ilan eder. Aynı yıl dönemin ABD Başkanı Nixon imzasıyla kesin olarak karar verilir. Yani 12 Mayıs 1974 yılından bu yana resmi olarak hemşireler günü kutlanmaya başlanmış olur.

11 MAYIS NE GÜNÜ?

11 Mayıs Dünya Oryantiring Günü olarak kutlanıyor.

10 MAYIS NE GÜNÜ?

Dünya genelinde bugün "Dünya Psikologlar Günü" olarak kutlanıyor.

Azerbaycan'da ise bugün "Çiçek Bayramı" olarak kutlanıyor. 

9 MAYIS NE GÜNÜ?

Peki dünyada 9 Mayıs ne günü olarak kutlanıyor?

9 Mayıs 1945 yılından bu yana Rusya'da özel bir gün olarak kutlanıyor. Günün adı ise Zafer Günü, II. Dünya Savaşı'nın sonunda Nazi Almanyası'nın kayıtsız şartsız teslimiyetini imzaladığı, Sovyetler Birliği tarafından ilan edilen ve kutlanan gün.

9 Mayıs Avrupa Günü, 1950'de Robert Schumann, Avrupa'nın güvenliği için kaçınılmaz olan birleşik bir Avrupa fikrini ortaya çıkardı. Schuman Bildirgesi olarak bilinen bu sunuş, Avrupa Birliği'nin temellerini attı. Sonra, 1985 Milan Zirvesi'nde de 9 Mayıs'ın Avrupa Günü olarak kutlanması kararı alındı.

Anneler Günü, Türkiye'de ilk kez kutlandı.

Kaynak: Son Haberler


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×