Taliban'ı tanıyan ilk ülke İran oldu

Taliban'ın Afganistan'da yeniden yönetime gelmesiyle birlikte onunla anlaşma yaparak onu tanıyan ilk ülke İran oldu.

Google Haberlere Abone ol

Taliban'ın 20 yıl aradan sonra Afganistan'da tekrar yönetimi eline almasından sonra onu tanıyan ilk ülke İran oldu. İran ile yeni Afgan yönetimi arasında ticaret anlaşması imzalandı.

Uluslararası toplumda kendisine meşruiyet arayan Taliban, İran ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı.

Taliban'ın gümrük vergilerini indirmesiyle Afganistan'a benzin ve gazyağı ihracatına yeniden başlayan İran böylece Taliban'ı "ticari" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından uluslararası arenada kendisine müttefik arayan Taliban yönetimi, İran ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e göre, İran Petrol, Gaz ve Petrokimya İhracatçıları Birliği Sözcüsü Hamid Hüseyni, "Taliban'ın İran'dan alınan akaryakıt tarifelerini yüzde 70 oranında düşürmesinin ardından İran, Afganistan'a akaryakıt ihracatına yeniden başladı." dedi.

Hüseyni, Afganistan'a akaryakıt ithalatının yeniden başlamasına karşın bazı İranlı iş adamlarının bu ülkeye ihracat konusunda temkinli olduğunu aktardı.

İran, Afganistan'daki son gelişmeler ve güvenlik endişeleri nedeniyle 6 Ağustos'ta bu ülkeye yapılan akaryakıt ihracatını askıya almıştı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne almıştı. Taliban, Kabil'in kuzeyindeki Pencşir vilayeti dışındaki tüm bölgelerin hakimiyetini ele geçirmişti.


 

Yorumlar