Suriyeli 7 provokatör gözaltında, gönderilecekler

Sosyal medya üzerinden halkı kin ve düşmanlığa teşvik edici hareketlerde bulunarak provokasyon yapan 7 Suriyeli gözaltına alındı. Gözaltına alınan Suriyeliler sınır dışı edilecekler.

Google Haberlere Abone ol

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medyada dolaşıma sokulan provokatif paylaşımlar hakkında açıklama yapıldı. Bakanlık, dünden bu yana ülkenin gündeminden düşmeyen 'muz' videolarını çeken Suriyeli vatandaşların sınır dışı edileceklerini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır" ifadeleri kullanıldı.

7 şahsın adli işlemleri tamamlandıktan sonra haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacak. Dün dolaşıma sokulan ve sosyal medyanın gündemine oturan provokatif 'muz' videosunu çeken Suriye uyruklu vatandaşlar sınır dışı edilecek.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün açıklaması şöyle:

"Bir sokak röportajında yer alan “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…” söylemi sonrası yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı “muz yeme” eylemi içerikli video ve paylaşımın dolaşıma sokulduğu görülmüştür.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır. 

Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

Yorumlar