Suriye zindanlarındakilerin akıbeti endişe veriyor

- Suriyeli eski tutuklu kadınların kurduğu Hayatta Kalan Kadınlar Derneği yöneticisi Huda Umhan: - "Alıkonulanlar karanlık bir gelecekle karşı karşıya. Rejim, cezaevindeki ölümleri ailelere bildirmeyerek onları cenaze töreni ve taziye hakkından mahrum bırakıyor"

Google Haberlere Abone ol
Suriye zindanlarındakilerin akıbeti endişe veriyor

Suriye'de alıkonulan mağdurların haklarını savunan sivil toplum kuruluşları (STK), Beşşar Esed rejiminin cezaevlerinde tutulanların akıbetinden endişe duyduklarını belirterek alıkonulanların serbest bırakılmasını istedi.

Daha önce Esed rejimi güçlerince alıkonulan Suriyeli kadınların kurduğu Hayatta Kalan Kadınlar Derneği yöneticisi Huda Umhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejimin cezaevinde tutulan kadınları tespit etmeyi ve yaşadıkları acıları ortaya çıkarmayı kendilerine görev edindiklerini söyledi.

Rejim zindanlarında daha önce tutulan kadınları bulup görüştüklerini belirten Umhan, alıkonulanların insanlık dışı muamelelere maruz kaldığının altını çizdi.

Umhan, "Tüm mahkumların akıbetinden endişeliyiz ve onlar hakkında hiçbir bilgi yok. Cezaevlerinde işkence oranı çok yüksek, Kovid-19 salgını hala yayılıyor ve sağlık hizmetleri çok kötü. Alıkonulanlar karanlık bir gelecekle karşı karşıya. Rejim, cezaevindeki ölümleri ailelere bildirmeyerek onları cenaze töreni ve taziye hakkından mahrum bırakıyor." dedi.

Rejimin işbirliğine yanaşmadığını ve hapishanelerindeki alıkonulanların varlığını reddettiğini belirten Umhan, alıkonulanların serbest bırakılması için rejime baskı yapılması gerektiğini vurguladı.

"Tutukluların serbest bırakılması gerekiyor"

Suriye'deki Filistinliler için Çalışma Grubu yöneticilerinden Fayez Ebu Eyd da Suriye'de yaşayan Filistinlilerin de Suriyelilerle aynı kaderi yaşadığını söyledi.

Rejimin cezaevlerinde halen 3 binden fazla Filistinlinin bulunduğunu ifade eden Ebu Eyd, 643 Filistinlinin işkenceye maruz kalarak öldüğünü belgeleyebildiklerini kaydetti.

Ebu Eyd, "Rejim hapishanelerinde tutulanların birçoğundan haber alınamıyor. Tutuklular en kötü muameleye maruz kalıyor. Ölümle sonuçlanabilen işkenceler görüyorlar. Rejim, cezaevinde ölenleri ailelere bildirmiyor veya bir kısmının ölüm nedenini çarpıtarak bildiriyor." dedi.

Rejimin ölüm belgelerini ailelerle paylaşmayarak onları cezalandırdığını söyleyen Ebu Eyd, "Örneğin ölüm belgesi alamayan memur eşleri emeklilik maaşından mahrum kalıyor. Kadınlar bu yüzden yeniden nikah kıyamıyor. Ayrıca ölen veya haber alınamayan kişinin geride bıraktığı taşınmazlarda eşinin tasarruf etme hakkı da olmuyor." ifadelerini kullandı.

Ebu Eyd, Esed rejiminin tüm çağrılara rağmen alıkonulanları serbest bırakmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"İnsan hakları örgütlerinin tüm çabalarına rağmen Esed rejimine yeterince baskı uygulanmadı ve maalesef tutuklular dosyasında herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Artık işkencelerin son bulması ve tutukluların serbest bırakılması gerekiyor. 'Kadın, çocuk ve yaşlıların akıbetinin bilinmesi ve evlatlarından haber bekleyen annelerin göz yaşlarının son bulması' talebimizi bir kez daha yeniliyoruz."

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 20 Aralık'ta yayımladığı raporda, Beşşar Esed rejiminin cezaevlerinde alıkoyduğu ve akıbetleri bilinmeyen kişilerden bu yıl 547'sinin daha öldüğü bilgisine ulaştıklarını açıklamıştı.

Esed rejimi Suriye'de cezaevlerinde akıbetleri hakkında haber alınamayan tutukluların olduğunu inkar etse de muhalif kaynaklara göre, rejim güçleri yüz binlerce kişiyi halen alıkoyuyor.

 

Yorumlar