Sultan Vahdettin'in Mustafa Kemal'e verdiği Samsun talimatının orijinal nüshası

16 Mayıs günü Sultan Vahdettin'in vefat ettiği gündür. Ancak bugünün bir başka önemli özelliği daha var. O da Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan Samsun'a hareket etmesidir. Resmi tarih kitaplarında pek değinilmez ancak Mustafa Kemal Atatürk'ü Samsun'a gönderen kişinin Sultan Vahdettin olduğu tarih belgelerinde net bir şekilde görülüyor. Habertürk Gazetesi'nin tarihçi yazarı Murat Bardakçı, Sultan Vahdettin'in Mustafa Kemal Atatürk'e verdiği Samsun talimatının orijinal nüshasını köşesinde yayınladı.

Google Haberlere Abone ol
Sultan Vahdettin'in Mustafa Kemal'e verdiği Samsun talimatının orijinal nüshası

Habertürk Gazetesi'nin tarihçi yazarı Murat Bardakçı, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Sultan Vahdeddin'in Samsun'daki Dokuzuncu Ordu Müfettişliği'ne tayin ettiği belgeyi yayınladı.

Tarihçi yazarı Murat Bardakçı, Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 19 Mayıs ile ilgili çarpıcı bir belgeyi köşesinde yayınladı. 

TARİH 30 NİSAN 1919

Murat Bardakçı; Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun yolculuğuna dair şimdiye kadar çok şeyin yazılıp çizildiğini ifade ederek Sultan Vahdeddin'in 30 Nisan 1919'da Mustafa Kemal'i Samsun'daki Dokuzuncu Ordu Müfettişliği'ne tayin ettiği belgeyi yayınladı.

4 FARKLI BELGE

4 farklı belgeyi köşesinden ilk kez yayınlayan Murat Bardakçı, "Padişahın imzasının sol üst tarafta bulunduğu belgede “Mülga (ilga edilmiş) Yıldırım Grubu Kumandanı Mustafa Kemal Paşa, Dokuzuncu Ordu Kıtaâtı (kıt'aları) Müfettişliği'ne tâyin edilmiştir. İşbu iâde-i seniyyenin (padişah emrinin) icrasına Harbiye Nâzırı (Savaş Bakanı) memurdur” deniyor." ifadelerini kullandı.

Tarihçi yazar, yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Hicrî 22 Recep 1337 ve Rumî 30 Nisan 1335 yani 1919 tarihli padişah emrinde Sadrazam Damad Ferid ile Harbiye Nâzırı Şakir Paşa'nın da imzaları bulunuyor.

Bu karar, imzalanmasından beş gün sonra, 5 Mayıs 1919'da, o devrin resmî gazetesi olan “Takvim-i Vekayî”nin ilk sayfasında da yayınlanıp yürürlüğe girecekti..."

İŞTE O BELGELER

ATATÜRK - SULTAN VAHDETTİN

Yorumlar

ihsan sonrada vahdettini halifelikten düşür mason kemalin işi