Standard&Poor's, Türkiye'nin notunu düşürdü

Standard&Poor's, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB-“den “B+“ya düşürdü, görünümünün “durağan“ olduğunu bildirdi.

Google Haberlere Abone ol
Standard&Poor's, Türkiye'nin notunu düşürdü

Merkezi ABD'nde New York'ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard&Poor's, Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB-“den “B+“ya düşürdü, görünümünün “durağan“ olduğunu bildirdi.

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun "BB-"den "B+"ya, uzun dönem yerli para cinsinden notunun "BB"den "BB-"ye düşürüldüğü, görünümünün ise "durağan" olduğu belirtildi.

Türkiye'nin kısa dönem yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun ise "B" seviyesinde teyit edildiği bildirildi.

Hükümetin, başarılı bir şekilde ekonomik uyum programı oluşturması ve uygulaması durumunda Türkiye'nin kredi notunun yükseltilebileceğine dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınması durumunun da kredi notunu olumlu etkileyeceği belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's ve Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ABD Başkanı Donald Trump'ın etkisi olduğu iddia edildi. Trump'ın rahip Brunson için Türkiye'ye yönelik bugün "Bizim insanımızı bizden alamazsınız, ne olacağını göreceksiniz." açıklaması olay olmuştu. 

Yorumlar