"Bu ülkeye ciritte bir olimpiyat madalyası yakışır"

- Milli ciritçi Eda Tuğsuz: "Elmas Lig'e davet edilmem, artık ekmeğin hamurunda olduğumu gösteriyor" - "Sırada Avrupa Şampiyonası var, orası devlerin arenası. O yüzden çok çalışmalıyım, yabancı sporcularla birlikte orada olduğumu hissettirmem gerekiyor" - "Olimpiyatlara hiç katılmadım. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında bulundum ama o meşalenin altında yarışmak farklı bir duygu olsa gerek"

14 Mart 2018 Çarşamba 11:36


ANKARA (AA) - BUĞRA ERSAVAŞ - Milli ciritçi Eda Tuğsuz, olimpiyatlarda yer alabilmenin bir sporcu için en üst basamak olduğunu belirterek, "Bu ülkeye ciritte bir olimpiyat madalyası yakışır." dedi.

Milli sporcu Eda, Anadolu Ajansını ziyareti sırasında Avrupa Şampiyonası ve 2020 Tokyo Olimpiyatları ile ilgili beklentilerini açıkladı.

Portekiz'in ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Atmalar Kupası'nda 23 yaş altında piste çıkan ve 60,92 metrelik derecesiyle altın madalya kazanan Eda, sezonun ilk uluslararası organizasyonu olması nedeniyle kupanın güzel mücadelelere sahne olduğunu ifade etti.

Portekiz'de zorlu hava koşullarında mücadele ettiklerini anlatan Eda, "Soğuk ve yağışlıydı, biraz sarsıldık. Her şeye rağmen madalyamı aldım. Atmalar Kupası, sezonun başlangıcı olduğu için tam formda değildik. Bunda yoğun antrenman programı da etkili oldu. Benim için çok zor bir yarış olmadı. Büyüklerde şu an dünya sıralamasında ikinci basamaktayım. Kupada, 23 yaş altında yarıştım ve zorlanmadan altın madalyayı kucakladım." diye konuştu.

Atmalar kategorisinde Avrupa ülkelerinin çok iyi durumda olduğunun altını çizen milli atlet, şunları söyledi:

"Geçen sene Dünya Şampiyonası'nda 5. olmamın ardından bu yarışın favorilerinden biri olarak gösterilmek, beni fazlasıyla heyecanlandırdı. Antrenmanlarımı, yoğun ve disiplinli bir şekilde yapıyorum. Elmas Lig'e davet edilmem, artık ekmeğin hamurunda olduğumu gösteriyor. Sırada Avrupa Şampiyonası var, orası devlerin arenası. O yüzden çok çalışmalıyım, yabancı sporcularla birlikte orada olduğumu hissettirmem gerekiyor. Bu da büyük bir özveri istiyor. Ağustos ayına kadar bu özveriyle çalışacağım."


- "Olimpiyatları düşününce tüylerim diken diken oluyor"


Eda Tuğsuz, tüm sporcular gibi nihai hedefinin olimpiyatlarda yarışmak olduğunu vurgulayarak, "Olimpiyatlarda yer alabilmek bir sporcu için en üst basamaktır. Ben de bunu çok istiyorum. Bu ülkeye ciritte bir olimpiyat madalyası yakışır." ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlarda mücadele etmeyi ve kürsüde yer almayı çok istediğini aktaran milli sporcu, şunları kaydetti:

"Olimpiyatları düşününce tüylerim diken diken oluyor. Bu konuda çok istekli ve hırslıyım. Ülkeme çok güzel madalyalar getireceğime inanıyorum. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na favori olarak gideceğimi düşünüyorum. İnşallah sakatlık veya herhangi bir aksi durum olmazsa, 2020'de ben de boy göstereceğim. Şu an için önümüzde çok uzun bir süre var. Doğal olarak yaşımın verdiği heyecan ve tedirginlik de var. Hiç olimpiyatlara katılmadım. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında bulundum ama o meşalenin altında yarışmak farklı bir duygu olsa gerek. Olimpiyatlarda önce final yarışıp, sonra madalya adayı olmayı çok isterim."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×