Speedo, Lochte'nin sponsorluğunu iptal etti

NEW YORK (AA) - Uluslararası mayo firması Speedo, ABD'li olimpiyat yüzücüsü Ryan Lochte'nin sponsorluk anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu. Brezilya'nın Rio de...

Google Haberlere Abone ol
Speedo, Lochte'nin sponsorluğunu iptal etti


NEW YORK (AA) - Uluslararası mayo firması Speedo, ABD'li olimpiyat yüzücüsü Ryan Lochte'nin sponsorluk anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde dün sona eren 2016 Olimpiyat Oyunları'nda, Lochte ve ABD'li üç yüzücünün geçen hafta Brezilya'da soyuldukları iddiasının yalan olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Speedo, ünlü yüzücünün sponsorluk anlaşmasını feshettiğini bildirdi.

Speedo'nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, söz konusu olaya işaret edilerek, "Markamızın temsil ettiği değerlere ters düşen bu davranışı görmezden gelmemiz mümkün değil." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Lochte'nin anlaşma kapsamında alması gereken 50 bin dolarlık ücretin de Brezilya'daki çocuklar için "Save the Children" adlı hayır kurumuna bağışlanacağı bilgisi paylaşıldı.

Rio Olimpiyat Oyunları'nda ABD'yi temsil eden Lochte ile Gunnar Bentz, Jack Conger ve James Feigen, Rio de Janeiro'da eğlenmek için dışarı çıktıklarında polis kılığındaki soyguncular tarafından gece saatlerinde silah zoruyla soyulduklarını iddia etmişti.

Rio polisinin yaptığı soruşturma sırasında ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntülerinde söz konusu yüzücülerin girdikleri benzin istasyonunun tuvaletini tahrip etmelerinin ardından, Lochte'nin yalan söylediği ortaya çıkmış ve ABD'li yüzücü hayranlarından, takım arkadaşlarından, Brezilya'dan ve sponsorlarından özür dilemişti.

Ayrıca, ABD basınında bugün çıkan haberlere göre, giyim firması Ralph Lauren'in de Lochte ile 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için yaptığı sponsorluk anlaşmasını yenilemeyeceği belirtildi.

Lochte, ABD adına katıldığı dört yaz olimpiyatında, 6 altın, üçer gümüş ve bronz madalya kazanmıştı.

Yorumlar