Facebook'tan tepki çeken 'şantaj' önlemi

Facebook, site üzerinden çıplak fotoğraflarıyla şantaj mağduru olan kullanıcılarından, çıplak fotoğraflarını talep etti

Facebook'tan tepki çeken 'şantaj' önlemi
09 Kasım 2017 Perşembe 02:07

Sonhaberler | Haber Merkezi 

İnternet dünyasının en büyük problemlerinden biri haline gelen, "çıplak fotoğraflarla şantaj" konusunda Facebook'tan tepki çeken bir uygulama geldi. Facebook, bu şekilde mağdur edilen kullanıcılarından, söz konusu çıplak fotoğraflarının bir kopyasını istedi. Site, bu fotoğrafları bir nevi "dijital parmak izi" olarak kullanmak için istediğini belirtti, ancak uygulama tepki çekti. 

Facebook, ‘intikam pornosu’ adı verilen ve sosyal medya üzerinden çıplak fotoğraflarla yapılan taciz ve şantaj vakalarının önüne geçebilmek için sıradışı bir uygulama getirdi. Avustralya’da başlatılan pilot uygulama ile belirli bir fotoğrafının, eski bir sevgili tarafından istismar edileceği endişesini taşıyan kişiden önce resmi makamlara başvurması ardından da bu görüntüyü şirketle paylaşması istendi. Şirketin açıklamasına göre paylaşılan bu görüntü, şirkette saklı kalacak ve “dijital parmak izine” dönüştürülecek.

İddiaya göre dijital imzası çıkarılan fotoğraf, başka ellere geçmemesi için kalıcı olarak kullanılmaz hale getirilecek. Dijital parmak izi ise Facebook’un ‘yüz tanıma’ ve ‘fotoğraf eşleştirme’ teknolojisinin bir aracı. Görüntünün sayısal kodları sayesinde, bir başkası, kişinin bu fotoğrafını Facebook, Instagram ve Messenger’da paylaşmaya kalkıştığında devreye girecek, fotoğrafı tanıyıp paylaşılmasını engellenecek. Facebook bu yöntemle, bu suçun kurbanlarını “bir nebze de olsa” rahatlatmak amacında olduğunu açıkladı. Ancak öneri şimdiden bazı çevrelerce tepkilere neden oldu.


Etiketler; #facebook

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×