SON DAKİKA! Manisa'da Orman Yangını Evlere Kadar Ulaştı: Mücadele Sürüyor

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde çıkan orman yangını tarım arazilerine sıçradı ve yerleşim yerlerine kadar ulaştı.

Google Haberlere Abone ol
Manisa'da başlayan yangın söndürülemiyor

Manisa'nın Alaşehir ilçesi İsmailbey Mahallesi yakınlarındaki otluk alanda başlayan yangın, bölgede etkili olan rüzgarın da etkisiyle çevredeki tarım alanlarına yayıldı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Manisa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf ediyor.

YANGIN YERLEŞİM YERLERİNE YAKLAŞTI

Yangın, İsmailbey Mahallesi'ndeki bazı ev ve ahırlara da sıçradı. Ekiplerin hızlı müdahalesi sayesinde yangın, daha fazla eve sıçramadan kontrol altına alındı. Ancak yangının tamamen söndürülememesi nedeniyle ekiplerin çalışmaları sürüyor. Yangın, yerleşim yerlerine kadar yaklaşarak vatandaşları tedirgin etti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamada, yangına müdahale eden ekiplerin sayısının artırıldığı belirtildi. Açıklamada, yangına Manisa, Aydın, Denizli ve Uşak illerinden gelen 71 söndürme ekibi, 2 uçak, 5 helikopter, 8 iş makinesi, 5 sağlık ekibi ve 20 güvenlik ekibinin müdahale ettiği ifade edildi.

TREN SEFERLERİ DURDURULDU

Yangın nedeniyle Uşak-İzmir tren seferleri durduruldu. Alaşehir'in İsmailbey Mahallesi ile Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Narıncalı köyünde itfaiye ve jandarma ekipleri tarafından çeşitli tedbirler alındı. Ayrıca elektrik dağıtım şirketi tarafından bölgedeki elektrik kesildi.

AYDIN'DA ZEYTİNLİKLER ZARAR GÖRDÜ

Aydın'ın Efeler ilçesi Doğan Mahallesi'nde zeytin ağaçlarının bulunduğu alanda yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri gönderildi. Arazinin yapısından dolayı ekiplerin güçlükle müdahale ettiği yangına havadan 6 helikopter ve 4 uçak destek verdi. Yangın kontrol altına alınsa da 50 dönümlük zeytinlik alan zarar gördü.

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yangının çatı inşaatında kaynak yapıldığı esnada çıktığı belirtilirken, olaya ilişkin 2 kişi gözaltına alındı. Yangının çıkış sebebiyle ilgili soruşturma sürüyor.

İZMİR'DE MAKİLİK ALAN YANDI

İzmir'in Foça ilçesi Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki eski çöplük alanında başlayan ve makilik alana yayılan yangın nedeniyle bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri yönlendirildi. Yangın, 2 uçak, 1 helikopter, 7 arazöz ve 4 itfaiye aracının müdahalesi sonucu kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının sürdüğü bölgede 120 dönümlük makilik alanın yandığı belirtildi.

Yangınların çıkış nedenlerine ilişkin yetkililer incelemelerini sürdürüyor. Sıcak hava dalgasının etkisiyle yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde vatandaşların dikkatli olmaları ve tedbir almaları istendi.

Yorumlar