SON DAKİKA! İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı beraberindeki heyet kazada öldü

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopterden kötü haber geldi. Enkaz alanında hayatta kalan kimse yok. Cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanının da aralarında bulunduğu çok sayıda isim hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol
Cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı kurtarılamadı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın bulunduğu helikopter, Doğu Azerbaycan bölgesinde düştü. Türkiye'den hareket eden Akıncı İHA'nın saatler süren arama kurtarma çalışmaları sonunda enkazın yerini tespit etmesiyle İranlı ekipler enkaza ulaştı. İran devlet televizyonu, helikopterin tamamen yandığını ve enkazda yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

AKINCI İHA, ENKAZI BULDU

Arama kurtarma çalışmaları esnasında, Türkiye'den gönderilen Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağı tespit ederek koordinatları İran makamlarıyla paylaştı. İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Akıncı İHA'nın helikopterin yerini tespit ettiğini ve bu bilgiyi İranlı yetkililere ilettiğini duyurdu. IRNA, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar." ifadelerine yer verdi.

KAZA, DÖNÜŞ YOLUNDA MEYDANA GELDİ

İbrahim Reisi ve Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı taşıyan helikopter, Doğu Azerbaycan'da şiddetli rüzgar ve sis nedeniyle düştü. Reisi, kaza öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir baraj açılışında bulunuyordu. Kazanın dönüş yolunda, olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana geldiği bildirildi. İran devlet televizyonu, Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini belirtti.

KIZILAY BAŞKANI: "DURUM İYİ DEĞİL"

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye ait helikopter enkazını bulduklarını, ancak ulaşmaları için 2 kilometre mesafe kaldığını açıkladı. İran devlet televizyonuna konuşan Kolivend, arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kolivend, "Helikopter bulundu. Helikopteri görüyoruz, hepimiz olay yerine doğru gidiyoruz. 2 kilometre mesafede. Durum iyi değil." dedi. İranlı yetkililer, helikopterin tamamen yandığını söyledi.

ENKAZDA YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA'nın tespitlerinin ardından bulunan Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

AKINCI İHA TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkaz bölgesinin tespit çalışmasını başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye'deki görevine geri döndü.

KONVOYDAKİ DİĞER HELİKOPTERLER GÜVENLİ ULAŞTI

İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopter ile diğer helikopterlerin yerel saatle 13.30'da irtibatının kesildiği, 2 helikopterin yaklaşık 15-20 dakika bölgede Reisi'nin helikopteri için arama yaptığı belirtildi. Reisi'nin konvoyundaki 2 helikopterin daha sonra güvenli bir şekilde hedeflerine ulaştığı bildirildi.

Yorumlar