Son Dakika Boğaziçi haberi: İstanbul Valiliği gözaltı ve serbest bırakılanların sayısını açıkladı

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan ve başka noktalara taşınan eylemlerle ilgili son durumu paylaştı. Valilik gözaltı ve serbest bırakılan sayısını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan olaylar sonrası Kadıköy'deki gösterilerde gözaltına alınan 94 kişiden 65'i serbest bırakıldı. Beşiktaş ve Sarıyer'de gözaltına alınan 11 kişi ise serbest bırakıldı, 29 kişinin ise işlemleri devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör atanmasıyla başlayan olaylar boyut değiştirdi. Dün akşam başta Kadıköy olmak üzere Sarıyer ve Beşiktaş olmak üzere birçok noktada arbede çıktı. Polisin müdahale ettiği olaylarda onlarca kişi gözaltına alındı.

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine destek için Kadıköy'de toplanmak isteyen gruplara müdahale sonrası yazılı açıklama yaptı.

 Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Salı günü çeşitli grup ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal medya hesaplarından Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanma çağırıları yaptıkları ve akşam saatlerinde bir grup göstericinin toplandığı tespit edilmiştir. Meydanda toplananlara; salgın yayılımının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması çalışmalarına olumsuz tesir edebilecek her türlü toplanmanın, Kadıköy Kaymakamlığınca yasaklandığı bildirilerek dağılmaları istenmiştir.

Yapılan tüm uyarılara rağmen; alandan ayrılmayan ve güvenlik güçlerimize mukavemette bulunan şahıslara müdahale edilmiş, Rıhtım Meydanı'ndan çeşitli cadde ve sokaklara dağılan göstericilerin, bu sırada emniyet araçları ve çevreye zarar verdikleri tespit edilmiştir. Kadıköy ilçemizde düzenlenen yasadışı toplanmada yakalanan 94 şüphelinin 29'u hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile gözaltı işlemi uygulanırken, 65 kişi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştır. Bu eyleme katılmak üzere Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerimizde toplanan ve yapılan bütün uyarılara karşı direnerek mukavemette bulunan 11 şüpheli, Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları ile gözaltına alınmış ve haklarında idari yaptırım kararı uygulanarak serbest bırakılmıştır. Gözaltında bulunan 29 şüphelinin işlemleri devam etmektedir"

 

Yorumlar