Sömestr tatili 1 ay mı olacak? Tatil haberini duyan öğrenciler sevinçten uçuyor; ancak işin aslı farklı

Sömestr tatili 1 ay olacak iddiası heyecanlandırdı. Yarıyıl tatilinin yani halk arasında 15 tatil olarak bilinen sömetr tatilinin 1 aya çıkarılacağı yönündeki söylentiler bile öğrencileri sevinçten havalara uçurdu. Ancak aynı durumun velileri için de geçerli olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Google Haberlere Abone ol
Sömestr tatili 1 ay mı olacak?

Sömestr tatili 1 ay olacak şeklindeki söylentiler öğrencileri heyecanlandırdı. Sömestr yani yarıyıl tatili bu yıl kaç gün olacağı yönündeki sorular merakla sorulurken, tatilin 1 aya çıkarılacağı yönündeki iddialar öğrencileri sevindirdi. Ancak işin aslının ne olduğu ise sonradan ortaya çıkıyor. Peki, Sömestr tatili 1 ay mı olacak? Yarıyıl tatili kaç gün olacak?

SÖMESTR TATILI 1 AY MI OLACAK?

Sömestır tatilinin 1 aya çıkarılacağı yönündeki iddiaların kaynağı aslında sosyal medya ve bazı tıklama tuzağı sitelerin yaptığı asılsız haberlerden kaynaklanıyor. 

Türkiye'de yarıyıl tatili 10 iş günü ve 6 hafta sonu günü olmak üzere toplamda 16 gün olarak uygulanıyor. Halk arasında ise genellikle 15 tatil olarak isimlendiriliyor.

Yarıyıl tatili 1 ay olacak haberini duyan öğrenciler sevinçten uçuyor; ancak işin aslı farklı
Yarıyıl tatili bir ay olur mu?

 

2023 yılı yarıyıl tatilinin de takvimi bir yıl önceden Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulmuştu. 

Duyurulan takvime göre 2023 yılı ara tatillerinin de hangi günlerde gerçekleştirileceği nete olarak ifa edilmişti. 

YARIYIL TATİLİ HANGİ GÜNLER ARASINDA, KAÇ GÜN?

Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimine göre okullarda yarıyıl tatili bu dönem 23 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında uygulanacak.

Ancak hafta sonu tatilleri de eklendiğinden okullar 20 Ocak cuma günü kapanacak. İki haftalık ara tatil ise 6 Şubat Pazartesi günü okulların tekrar açılmasıyla son bulacak.

Hafta sonu ile birlikte öğrenciler toplam 16 gün tatil yapacak. İkinci dönem 6 Şubat tarihinde 81 ilde başlayacak.

6 Şubat’ta başlayan ikinci dönem faaliyetleri ara tatil sebebiyle 1 haftalık araya gidecek. Hafta sonu dahil olmak üzere öğrenciler toplam 9 gün tatil yapacak. Nisan ayında uygulanacak ara tatil ve Ramazan tatili aynı tarihlere denk geldiğinden ayrıca tatil olmayacak.

Okullarda birinci dönem ara tatili 14-18 Kasım’da uygulandı. İkinci dönem ara tatili 17-20 Nisan tarihlerinde yapılacak.

2022-2023 eğitim öğretim yılı kapanış tarihi, Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı çalışma takvimi ile belli oldu.

12 Eylül 2022’de başlayan eğitim öğretim yılı 16 Haziran 2023’de sona erecek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dönemin sona ermesiyle 90 günlük yaz tatiline gidecek. Henüz 2023-2024 eğitim öğretim yılı takvimi belli olmadı. Ancak okulların Eylül ayının ilk haftası açılması bekleniyor.

YARIYIL TATİLİNDE KIŞ OKULLARI

Yarıyıl tatilini dolu dolu geçirmek isteyen öğrenci ve veliler için MEB'den güzel bir haber geldi. Bu yıl ilk kez uygulanacak sistemle kış okulları uygulaması devreye alındı. Yarıyıl tatilini daha verimli geçirmek isteyen öğrenciler bu okullarda vakit geçirebilir, ikinci döneme daha dinamik bir şekilde başlama fırsatı yakalayabilirler. 

Milli Eğitim Bakanlığı, yaz okullarının ardından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde de "bilim", "sanat", "matematik" ve "İngilizce" olmak üzere 4 alanda ücretsiz kurslar için hazırlıklarını tamamladı.

İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, 20 Ocak'ta 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ilk yarıyıl tatilini yapmak üzere karne alacak.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in talimatıyla ilk kez geçen yıl yaz tatilinde açılan "yaz okulları", velilerden gelen yoğun talep üzerine Bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık, 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamını genişleterek tüm kursları açma kararı aldı. Bu kapsamda bu yıl ilk kez "kış" döneminde de uygulanacak ücretsiz kurslar, 21 Ocak'ta başlayacak ve 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek.

ÖĞRENCILER, IKI HAFTADA TOPLAM 40 SAAT KURS ALABILECEK

Matematik ve İngilizce derslerinde açılacak kurslarda, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenecek 5 grupta etkinlik yapılacak. Bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabilecek.

Öğrenciler bir dersten günlük 2, haftada 10, toplam 20 saatlik programlara katılacak. İki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise bilim ve sanat alanlarında her bir atölye programı, günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlanacak. Bir öğrenci, en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM destekleme ve yetiştirme kursuna devam edebilecek, haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.

Öğrenciler ve öğretmenler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabilecek.

YARIYIL TATILINE ÖZEL DIJITAL MATERYALLER HAZIR

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yarıyıl tatilinde açılacak İngilizce ve matematik kursları için dijital ortamda yayımlanmak üzere öğrenci etkinlik materyalleri de hazırlandı.

İlköğretim düzeyinde 4. sınıftan 8. sınıfa kadar matematik ve İngilizce derslerine ait taslak çerçeve programı oluşturuldu.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için yarıyıl tatiline özel 5 ayrı dijital materyal de ilk kez öğrencilerin kullanıma sunulacak. Matematik dersleri için "Matematik ile Eğlenceli Kış", İngilizce dersleri için "Winter Fun with English" olmak üzere dijital ortamdaki 2 yeni dergi hazırlandı.

Ayrıca okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik güncel bilgilerin, eğlenceli etkileşimli içeriklerin yer aldığı 3 ayrı Bilim Sanat Dergisi de dijital ortamda ilk kez hazırlandı.

Bakanlık, yeni dijital eğitim materyallerini, karnelerin verileceği 20 Ocak Cuma itibarıyla resmi internet sitesinden tüm öğrencilerin kullanımına sunacak.

Kurslarda kullanılacak materyaller, her seviyedeki öğrencinin gelişimi gözetilerek hem öğretici hem de keyifli vakit geçirmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Yeni yaklaşımların kullanıldığı programda, eğlenceli ve günlük yaşamla ilişkili, yaparak-yaşayarak öğrenme sürecini kapsayan ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş içerikler yer aldı.

Bakanlık ayrıca ilköğretim düzeyinde öğrencilerin hem matematik hem de İngilizce kurslarında çok yönlü gelişimlerinin sağlanması amacıyla videolar ve etkileşimli içerikler hazırladı.

Bilgi ve becerilerin aktif kullanımını içeren etkinliklere de yer verilen programda, öğrencilerin bir sonraki döneme dinlenerek, eğlenerek ve öğrendiklerini tekrar ederek hazırlanmaları hedeflendi.

LISELERDE ŞIFRE BILIM VE VERI ANALIZI ETKINLIKLERI

MEB, yarıyıl tatilinde düzenlenecek lise kademesine yönelik kurslarda, yenilikçi yaklaşımlar içeren yeni matematik programını da ilk kez hazırladı. Programda, öğrencilerin şifre bilimden veri analizine, geometri dünyasının keşfinden küresel problemler karşısında çözüm yolları üretebilecekleri etkinliklere kadar çeşitli alanlara yer verildi.

Bu kapsamda kurslarda öğrenciler, şifre biliminin temellerini öğrenecekleri etkinliklerle kendi şifre algoritmalarını oluşturacak. "Verilerin serüveni" başlıklı etkinliklerde ise öğrencilerin veriyi toplayıp analiz edecekleri ve çıkarımda bulunacakları içerikler hazırlandı.

MEB'in yenilikçi yaklaşımıyla gerçekleştirilecek matematik programı ile öğrencilerin matematiğin gerçek yaşamda nasıl kullanıldığının detaylarına ulaşması ve kendi projelerini oluşturması bekleniyor.

Yeni hazırlanan programa uygun şekilde öğretmen el rehberleri de hazırladı.

Bakanlık ayrıca kurslarda uygulanacak yeni matematik dersi programının uygulanması için yeni materyalleri internet sitesinden yayımladı.

- BİLSEM'LERDE 55 FARKLI ATÖLYE KURULACAK

BİLSEM'lerdeki bilim ve sanat kursları, 2 ve 12. sınıf aralığındaki tüm öğrencilere açık olacak. Bu kurs programında öğrenciler, 16 saatlik atölye programlarından yararlanabilecek.

Bu kapsamda, robotik, yapay zeka, yazılım geliştirme, havacılık ve uzay, yenilenebilir enerji, bilimsel araştırma teknikleri, akıl oyunları gibi alanlarda 55 farklı atölye, Türkiye'nin farklı bölgelerinde öğrencilerle buluşturulacak.

Öğrenciler için 23 Ocak-3 Şubat 2023'te yarıyıl tatili, 17-20 Nisan 2023'te ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim öğretim dönemi, 16 Haziran 2023'te sona erecek.

Yorumlar

Gereksiz Çok gereksiz bir şey. 1 aylık tatilde çocuklar evde ne yapacak. hiç düşünüyyonuz mu. olan annelere oluyor. aa.. biraz kafamızı dinlemeyelim mi?
Tatil güzel Tatil her zaman güzel... Ben her zaman tatil yapabilirim, siz yeter ki tatil yapın.
tatil olsun Tatil mutlaka bir ay olmalı. Çok yoruluyoruz. Tamam anne babalarımız biraz yorulabilir ama napalım yani. Sayın bakanım lütfen bir ay olsun.