Sivas Lisesinin Çanakkale'de şehit düşen öğrencileri unutulmadı

- Sivas Belediyesi, 1887'de eğitime başlayan ve tüm son sınıf öğrencilerinin gönüllü olarak katıldıkları Çanakkale Savaşı'nda şehit düşmesi nedeniyle 1915 yılında mezun veremeyen lisenin şehit öğrencileri anısına anıt yaptırdı

Google Haberlere Abone ol
Sivas Lisesinin Çanakkale'de şehit düşen öğrencileri unutulmadı

SİVAS (AA) - Sivas'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, 1887'de eğitime başlayan ve tüm son sınıf öğrencilerinin gönüllü olarak katıldıkları Çanakkale Savaşı'nda şehit düşmesi nedeniyle 1915 yılında mezun veremeyen Sivas Lisesinin şehit öğrencileri anısına anıt yaptırıldı.

Sivas Lisesi önündeki kavşağa Sivas Belediyesince yaptırılan ve Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 36 öğrenciyi temsilen 36 mermer sütun bulunan anıtın açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Davut Gül, şehitlerin isminin yaşatılması gerektiğini söyledi.

Sivas Lisesi'nin tarihi ve önemli bir lise olduğuna işaret eden Gül, "Milli Eğitim Bakanımız Sivas Lisesinin, tarihi kimliğine uygun şekilde yeniden yapılması yönünde talimat verdi. İnşallah Sivas Lisesi şehitlerimize ve gazilerimize yakışır bir hale gelecek." dedi.

Vali Gül, 15 Temmuz dolayısıyla bütün kurumların etkinlikleri bulunduğunu aktararak, "Hepsinin ana teması gerek 15 Temmuz'daki gerekse diğer şehitlerimizin unutulmaması. İnşallah şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yüreğimizde onların hem fedakarlıklarını, hem şehitliklerini taşıyarak devam edeceğiz." diye konuştu.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise Çanakkale'nin ayrı bir destan ve ayrı bir kahramanlık öyküsü olduğunu dile getirdi.

Sivas Lisesi öğrencilerinin tahtaya "Biz Çanakkale'ye gidiyoruz" diye yazdıktan sonra cepheye gittiklerini ve dönmediklerini anımsatan Aydın, "Rabbim onların şefaatine bizleri de nail eylesin. Hepsini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sivas Lisesinden öğrencilerin gönüllü olarak katıldıkları Çanakkale Savaşı'nda şehit düştüklerini hatırlatan Aydın, şunları kaydetti:

"Onlar Çanakkale'de mücadele etmek için yola çıkmışlar. Biz bu 36 gencimizin anısına burada, Sivas Lisesi önünde anıt inşa etmeyi planladık ve bu kapsamda bir düzenleme yaptık. Her bir öğrencimiz için bir mermer sütundan oluşan bu anıtı onların anısına inşa ettik. İnşallah bundan sonra bu kavşaktan geçen vatandaşlarımız o gençlerimiz için birer Fatiha okurlar, onları anarlar ve dua ederler. Bunu temenni ve umut ediyoruz. Bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Konuşmaların ardından Gül, Aydın ve beraberindekiler anıtın açılışını gerçekleştirdi.

Programa Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sinan Şen, AK Parti İl Başkanı Ziya Şahin ve diğer davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar