Sinan Ülgen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Sinan Ülgen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Google Haberlere Abone ol

Sinan Ülgen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Sinan Ülgen 1966 yılında doğdu.

55 yaşında olan Sinan Ülgen, 1987 yılında ABD Virginia Üniversitesinde ekonomi ve bilgisayar mühendisliği dallarından mezun oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki teknik danışmanlık ve Genelkurmay Başkanlığında yaptığı askerlik görevini müteakip, 1989-1990 yılları arasında Brugge Avrupa Kolejinde Avrupa Topluluğu konusunda master yaptı.

Sinan Ülgen kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Sinan Ülgen

 

Ülgen, 1990 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında iki yıl boyunca Ankara’da Birleşmiş Milletler dairesinde çalıştı.

1992-1996 yılları arasında ise Brüksel’de Avrupa Birliği Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde görev yapan Sinan Ülgen, bu dönemde Gümrük Birliğiyle ilgili olarak Türkiye’nin müzakere pozisyonunun belirlenmesine katkıda bulundu ve müzakerelere fiilen katıldı. Daha sonra 1996 yılında T.C. Trablus Büyükelçiliğinde görev yaptı.

1996 yılı sonunda Dışişleri Bakanlığından ayrılan Sinan Ülgen, halihazırda İstanbul Ekonomi Danışmanlığın yönetici ortağı olarak AB konularında danışmanlık yapmaktadır.

Ülgen, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Yüksek lisans eğitimine Belçika'nın Brugge kentinde bulunan Avrupa Koleji'nde devam etmiş ve 1990 senesinde Avrupa ekonomik entegrasyonu üzerine yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Sonrasında Türkiye Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kariyer diplomatlığına başlamıştır.

1992'de Brüksel'de Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciği'na atanmış ve Türkiye-AB gümrük birliği anlaşması müzakerelerini yürüten ekibin bir mensubu olmuştur. Ülgen İstanbul Ekonomi Danışmanlık'ın kurucu ve yönetici ortağıdır. Firma uluslararası şirketlerin piyasaya giriş stratejileri, Türkiye'yle alakalı siyasi ve ekonomik riskler ve mevzuat meseleleri üzerine odaklanmaktadır.

Ülgen aynı zamanda İstanbul merkezli Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi'nin (EDAM) yönetim kurulu başkanıdır ve Brüksel'deki Carnegie Europe'ta misafir araştırmacıdır.

Araştırmaları ve görüş yazıları, Carnegie Endowment of International Peace, Center for European Policy Studies, Center for European Reform, Atlantic Council, German Marshall Fund, Brookings ve World Economic Forum'un yanı sıra, Le Figaro, Financial Times, Wall Street Journal, European Voice, Project Syndicate ve Uluslararası New York Times gibi gazetelerde yayınlanmıştır.

Aynı zamanda Türkiye-AB ilişkileri üzerine Kemal Derviş ile kaleme aldıkları bir kitabın ortak yazarıdır ve uluslararası basında Türkiye'ye dair gelişmeler konusunda görüşlerine sıkça yer verilmektedir. Ülgen Roma'daki NATO Savunma Koleji'nin akademik danışma kurulunda görev almıştır.

World Economic Forum'un Avrupa Konseyi'nin bir mensubu olmuştur. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Rasmussen'in oluşturduğu bir uluslararası politika uzmanları oluşumunun parçası olmuştur.

Ülgen aynı zamanda “Turkish Policy Quarterly“ dergisinin dış politika editörü, Ekonomi ve Dış Politika Forumu’nun Koordinasyon Kurulu Üyesidir.

Demokrat Parti'de Hüsamettin Cindoruk Başkanlığında Basın - Propaganda ve Yurtdışı İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak yer almıştır.


 

Yorumlar