Sinan Ateş davasında arar karar

Sinan Ateş davasının bugün gerçekleşen beşinci duruşmasında ara karar verildi. Kararda, tutuklu 10 sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Google Haberlere Abone ol
Sinan Ateş davasında arar karar

Ankara'da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş davasında bugün beşinci duruşma görüldü. Mahkeme heyeti, 10 sanığı yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in Ankara’da öldürülmesine ilişkin cinayet davasında bugün beşinci duruşma görüldü. Hafta boyunca devam eden davada bugün tanıklar dinlendi ve mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

TANIK İFADELERİ

Tanık Yusuf Mert, motokurye olduğunu ve olay günü sipariş götürdüğünü belirtti. Trafik ışıklarında beklerken kaçan şahıslarla karşılaştığını ifade eden Mert, “Motorda oturan kişide kask vardı, arkaya binende yoktu. Motoru hızlı kullanıyorlardı, o dikkatimi çekti. Herhangi bir silah görmedim. Plakanın ‘35 E’ kısmı dışındaki kısmı bantlıydı. Başka bir bilgim yok.” dedi.

Yavuz Süleymanoğlu ise sanık Aytaç Ataç’ı, bir kafenin sahibi olması nedeniyle tanıdığını söyledi. Ateş’i tanımadığını, cinayetten arkadaşının aramasıyla haberdar olduğunu anlatarak, “Arkadaşım, bizim olduğumuz yere yakın bir yerde ocak başkanının öldürüldüğünü söyledi. Ben de kim olduğunu sorunca 'Sinan Ateş' dedi. Ben de bir gürültü duymadığımı söyledim. Aytaç, 'Ne olmuş?' diye sordu. Ben de rahmetlinin ismini söyleyerek 'Öldürmüşler' dedim. Aytaç, ardından Tolgahan’ı aradı. Karşı tarafın ne söylediğini bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Gönül Ergin de olay günü doktor randevusu olduğunu, arabada seyir halindeyken silah sesi duyduğunu belirtti. Olay anını görmediğini anlatan Ergin, “Etrafa bakınırken sol elindeki ucu uzun silahla koşan birini gördüm. Kişinin başında bere veya maske yoktu. Kendisini bekleyen motorun arkasına binip hareket ettiklerini gördüm. Vurulan şahsın kim olduğuna dair bilgim yoktu. Motora binen şahsın fotoğrafını çektim. Polisler sorunca WhatsApp'tan atabileceğimi söyledim, ardından gönderdim.” dedi.

TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy ve Alper Atay’ın savunmalarının alınmış olmasını, mevcut delil durumunu ve tutuklulukta geçirdikleri süreyi göz önünde bulundurarak tahliyelerine karar verdi.

Heyet ayrıca dava dosyasının cumhuriyet savcısına gönderilmesini kararlaştırdı. Duruşma, 19 Temmuz’a ertelendi.

CHP'Lİ TANAL SALONDAN ÇIKARILDI

Mahkeme başkanı, duruşmanın başında CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal'ın "mahkeme başkanına sataştığı" gerekçesiyle dün salondan çıkarıldığını hatırlattı. Tanal’ın bu celse de salonda olduğunu belirten başkan, Tanal’ın salondan çıkarılmasını istedi. Mahmut Tanal, bunun üzerine salondan ayrıldı.

DÜNKÜ DURUŞMADA NELER OLDU?

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dünkü celsesinde Ateş’in eşi ve annesi ifade verdi. Ateş’in annesi Saniye Ateş, oğlunun kendisine “Anne, benim kalemimi kırdılar, bana suikast düzenleyecekler.” dediğini aktarırken fenalaştı. Oğlunun katillerinin mahkemeye çıkması için 18 ay beklediğini belirten Ateş, “Daha kaç Sinan ölecek? Benim Sinan’ımı neden öldürdüler biliyorlar mı? Birisi diyor ki ‘para’. Oğlum, kendine gelen lokumu bile dağıtıp öyle gelirdi eve. Ben Türk’üm, ülkücüyüm ama bunların inandığı ülkücü değilim. Neydi benim oğlumu öldürme sebepleri? Makam sevdası mıydı? Ben, oğlumu öldürenlerden hesap istiyorum. Oğlumu öldürmeye sevk edenler ortaya çıkacak.” dedi.

Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş de eşinin kendisini öldürmek için kiralık katil aradıklarını söylediğini dile getirdi. Ayşe Ateş, “Rahmetli eşim, 'Ayşe, Olcay Kılavuz ve Ahmet Yiğit Yıldırım beni öldürmek için kiralık katil arıyormuş, kapı kapı geziyorlarmış' diye defalarca bana söyledi.” dedi.

Yorumlar