Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı, ne zaman tahliye edilecek?

Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı, tahliye edildi mi ya da ne zaman serbest bırakılıyor, tahliye ediliyor soruları bazı haber sitelerinde yer alan iddialar nedeniyle HDP ve PKK sempatizanları tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol

Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı veya tahliye mi edildi soruları bu aralar merakla soruluyor. Çünkü ulusalcı veya sol medyada son bir hafta içerisinde sık sık pişirilerek öne çıkarılan bir haber çeşitli söylentilere neden oldu. Peki, işin aslı nedir, Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı, neden bu tür söylentileri çıkıyor?

Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakıldığı ya da bırakılacağı söylentileri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından alınan kararın AB Bakanlar Komitesi'ne iletilmesi ve komitenin Türkiye'ye süre vermesiyle alakalı bir durumdur. 

Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı?
Selahattin Demirtaş, Edirne Kapalı Cezaevinde bulunuyor.

 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanması ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın serbest bırakılması için Türkiye'ye verdiği süre 30 Eylül 2021 Perşembe günü doldu.

Sürenin dolması nedeniyle başta HDP çevreleri olmak üzere bazı kesimlerde Demirtaş'ın tahliye olması gerektiği ve bu yönde beklentiler olduğu söylentileri çıkarıldı.

Cumhuriyet gazetesi ve benzeri yayın organlarında günlerce Demirtaş için tanınan sürenin dolacağı, Türkiye'ye yaptırımlar geleceği imasında haberler yapıldı. 

Ancak Türk yargısının aldığı kararların arkasında durduğu, Demirtaş'ı işlediği ve işlemekle suçlandığı suçlar nedeniyle cezaevinde kalması gerektiğine hükmettiği kararının arkasında durmaya edvam etti.

HDP'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Demirtaş'ın serbest bırakılması istenerek şöyle denildi: Avrupa Konseyi’nin AİHM Demirtaş kararının uygulanması için Türkiye’ye tanıdığı süre bugün doluyor. #AİHMKararıUygulansın rehin tutulan arkadaşlarımız serbest bırakılsın.”

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Türkiye'nin içişlerine karışan kararına karşılık hükümet veya yargı geri adım atmadı.

Bu nedenle Selahattin Demirtaş hala cezaevinde bulunuyor.

Demirtaş sadece bir suçtan tutuklu bulunmuyor. 

Tutukluluk hali kaldırılsa bile farklı davalardan aldığı cezalar nedeniyle tekrar cezaevine girmek zorunda kalacak. 

Demirtaş, başta 6-7-8 Ekim olayları olmak üzere birçok suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. 

Şu ana kadar birçok davadan mahkumiyet kararı aldığı için hem mahkumiyetini çekiyor hem de diğer davalardan aldığı tutukluluk halini yaşıyor. 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR, BİYOGRAFİSİ

Selahattin Demirtaş 10 Nisan 1973 tarihinde Elazığ ilinin Palu ilçesinde dünyaya geldi. Zaza kökenli olan Selahattin Demirtaş'ın babasının adı Tahir, annesinin adı Sadiye'dir.

3'ü erkek 7 kardeş olan Demirtaş kardeşlerden sadece Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Üniversite eğitimini tamamlayamadı. Bir kız kardeşi avukat diğer 3 kız kardeşi üniversite eğitimlerini tamamlayarak öğretmen oldu. Diğer erkek kardeşi olan Süleyman Demirtaş tekstil mühendisi olarak çalışıyor.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Selahattin Demirtaş bir süre kardeşi Aygül Demirtaş ile birlikte serbest avukatlık yaptı.

Demirtaş 2006 yılında (İHD) İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanlığı yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütünün Türkiye Şubesi yöneticiliklerinde bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili ve 1 Şubat 2010 den itibaren (BDP)Barış ve Demokrasi Partisi eş genel başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan olan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Hakkari'den aday olmuş ve tekrar Milletvekili seçilmiştir.

İyi düzeyde Zazaca, orta düzeyde İngilizce ve Kürtçe bilen Selahattin Demirtaş, öğretmen Başak Demirtaş ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

2004 doğumlu "Delal' adında kızı ve 22 Temmuz 2007 doğumlu Kürtçede "yürekten gelen' anlamında "Dılda" adı verilen ikinci bir kızı daha oldu.

22 Haziran 2014'te Figen Yüksekdağ ile birlikte HDP eşbaşkanlığına seçildi.

Selahattin Demirtaş, 2014 yılı Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne katıldı. %9.76 oy alarak 3. sırada kaldı.

7 Haziran 2015 ve 1 kasım 2015 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nden istanbul 1. bölgeden milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016 tarihinde HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ ve 9 HDP'li milletvekili ile birlikte Türkiye Anayasası'na göre "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

21 Şubat 2017 tarihinde Doğubayazıt 2. Asliye Ceza Mahkemesince "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağıladığı" gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi.


 

Yorumlar