Şehzade Mehmet Selim Efendi kimdir?

Şehzade Mehmet Selim Efendi, Sultan Abdülhamit'in oğullarından en bilgili ve en okumuş olanlarındandı. Sultan Abdülhamit'in aynı zamanda en büyük oğlu olan Şehzade Selim Efendi, Payitaht Abdülhamid dizisinin son bölümünde, hainlerin oyununa gelerek devletinin başını derde sokmakla itham ediliyor. Bulgaristan'daki Müslümanlara silah yardımı yaptığı için Berlin Antlaşması'nın çiğnemekle suçlanan Osmanlı İmparatorluğu Batılı devletler karşısında zor durumda kalıyor.

Google Haberlere Abone ol

Şehzade Mehmet Selim efendi zor durumda. Karanlık güçlerin onun üzerinden planlar kurduğu şehzade, kendince Bulgaristan'daki Müslüman tebaaya silah yardımı yapıyor; ancak farkında olmadan büyük bir uluslararası krize neden oluyor. Krizin bilinçli bir planın parçası olduğunu anladığında ise iş işten geçmiş durumda. Bütün bunlar Payitaht Abdülhamit dizisinin 63. Bölümün'de yaşanıyor. 

TRT 1 Kanalında her Cuma akşamı ekrana gelen Payitaht Abdülhamit dizisinin son bölümünde ilk kez Şehzade Mehmet Selim Efendi'ye yer verildi. Peki Şehzade Selim Efendi kimdir?

Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamid'in en büyük oğludur. Mehmed Selim Efendi, 11 Ocak 1870'te babası Sultan Abdülhamid tahta çıkmadan önce İstanbul Beşiktaş'ta doğmuştur. Annesi Sultan'ın eşlerinden Bedrifelek baş kadınefendidir. 

Altı kere evlenen Şehzade Mehmet Selim Efendi, ilk eşi ile 1886 yılında evlenmiştir. İlk eşinin ismi Deryal Hanımefendi'dir. 1887 yılında Emine Nemika Esin dünyaya gelmiştir. 1905 yılında evlendiği Nilüfer Eflakyer Hanımefendi'den tek oğlu Mehmet Abdülkerim Efendi dünyaya gelmiştir. 1910 yılında yaptığı evliliği ise Pervin Dürrü Yekta Hanımefendi iledir.

Şehzade Mehmet Selim Efendi kimdir?

Şehzade Mehmet Selim Efendi özel olarak eğitilmiştir. İlerleyen yıllarında Osmanlı Devleti ordusuna kaptan olarak atanmıştır. 1922 yılında saltanat kaldırıldıktan sonra Beyrut'a yerleşen Şehzade Mehmet Selim Efendi 4 Mayıs 1937 tarihinde ölmüştür. Mezarı Suriye Şam'dadır.

Payitaht Abdülhamid dizisinin 23 Mart Cuma günü yayınlanacak olan 43. bölümünde Sultan Abdülhamid Han'ın oğlu Şehzade Mehmet Selim ile tanışacağız. Şehzade Mehmet Selim Efendi rolünde ise İlker Kızmaz'ı göreceğiz.

Uzun süre saltanat ailesinden uzakta yurt dışında yaşayan Şehzade Mehmet Selim, eşi Handan ile birlikte Payitaht'a geri dönecektir. Babası Abdülhamid ile en iyi anlaşan şehzadelerden biri olan Şehzade Mehmet Selim, kısa sürede saltanatın dengelerini değiştirecektir.

İlker Kızmaz kimdir?

9 Eylül 1975'te doğan oyuncu İzmirlidir. Oyunculuk kariyerine İzmir'de bulunan özel tiyatrolarda rol alarak başlamıştır. 2004'te İstanbul'a gelir ve Ekol Drama Sanatevi'nde oyunculuk eğitimi alır. 2009'da Levent Semerci tarafından çekilen Nefes: Vatan Sağolsun filminde rol almıştır. 2014 senesinde yayına giren Yedi Güzel Adam dizisinde Kenan Hoca karakterini canlandırmıştır. Aynı sene Aslı Türkel ile evlenmiştir.

Şehzade Mehmet Selim Efendi kimdir?

Yorumlar