Seferiye hatun kimdir, tarihte babası kim, Alarslan ile neden evlendi?

Seferiye hatun kimdir, tarihte babası kim? Seferiye Hatun son dönemlerde yayınlanan televizyon dizileri vesilesiyle bir kez daha gündem olmuş durumda. Karahanlılar'ın başına geçen hatun kişi olarak öne çıkan Seferiye Hatun gerçekte var mıydı, karakteri canlandıran oyuncu kimdir?

Google Haberlere Abone ol
Seferiye Hatun kimdir, tarihte kimdi, kim oynuyor?

Seferiye Hatun kimdir, Karahanlılar döneminde devleti yönettiği ileri sürülen Seferiye hatun gerçek tarihte var mıydı, Karahanlılar ile Büyük Selçuklu arasındak ilişkiler nasıldı o dönemlerde? TRT 1'de yayınlanan dizide Seferiye Hatun, Karahanlıların başına geçerek Alparslan'a karşı isyan eder. Peki, gerçek tarihte durum nedir?

Seferiye Hatun, dizinin senaryosuna göre, Karahanlı sultanı babasını kurtarmak için Alparslan ile evlenmek zorunda. Aksi halinde babası serbest bırakılmayacak. Seferiye hatun ise hem babasını kurtarmak ister hem de Alparslan ile evlenmeye yanaşmaz. Ancak yine de babasını kurtarmaya kararlıdır.

Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Seferiye Hatun karakteri izleyici tarafından merak edildi. Sultan Arslan, Yusuf kızı Seferiye Hatun ile evlenecek. Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Seferiye Hatun'u Kayra Zabcı canlandırıyor.

Kayra Zabcı, Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin yeni sezonunda Seferiye Hatun karakteri ile oyuncu kadrosuna dahil oldu. Dizinin sezon finalinde Sultan Alparslan'ın eşi Akça Hatun vefat etmişti. Kayra Zabcı ise Seferiye Hatun karakteriyle Alparslan'ın ikinci eşini canlandıracak. 

SEFERİYE HATUN KİMDİR?

Seferiye Hatun, 1071'de Türklere Anadolu'nun kapılarını açan Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Sultan Alparslan'ın ikinci eşidir. Alparslan'ın ilk eşinin ismi Aka (dizide Akça), ikinci eşinin ismi ise Seferiye'dir.

Seferiye Hatun kimdir, tarihte kimdi, kim oynuyor?
Seferiye Hatun kimdir, tarihte kimdi, kim oynuyor?

 

Sultan Alparslan'ın bu iki evlilikten toplamda 12 çocuğu dünyaya gelmiştir. Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Seferiye Hatun'u oyuncu Kayra Zabcı canlandırıyor.

TARİHTE SEFERİYE HATUN

Tarihte Seferiye Hatun iki tane var. Biri Melikşah'ın eşi diğeri Karahanlıların kızı ve Alparslan'ın eşi Seferiye Hatundur.

Dizide yer verilen isim Karahanlıların kızı Seferiye hatundur.

Seferiye Hatun, Türk birliğinin sağlanması, Türk devletlerinin arasındaki husumetin sona ermesi için Sultan Alparslan ile evlenmek zorunda kalmış. 

Ondan sonra yaşayan Seferiye Hatun'un tam ismi Tâceddîn Seferiyye ya da Seferiyye Hâtun olarak bilinen Tâceddîn Hâtun Büyük Selçuklu Devleti'nin 3. sultanı I. Melikşah'ın eşi ve Sultan Tapar ve Sultan Ahmet Sencer'in annesi.

Tacedddîn Seferiye Hatun'un hayatı hakkında pek çok malumat bilinmemektedir. Cariye kökenli olduğu bilinmektedir. Ünlü İranlı şair Mu‘izzî, Taceddîn Hatun'a pek çok kaside yazdığı Divan'ında ondan dinin ve dünyanın tâcı manasında “tâc-ı dîn u dunyâ” lakabı ile yer vermektedir.

KAYRA ZABCI KİMDİR?

Kayra Zabcı, 2001 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Malatyalı olan 21 yaşındaki oyuncu, küçük yaşlarda modelliğe başladı. Model Çocuk Türkiye Prensesi seçildi.

Aynı zamanda Best Child Model of the World yarışmasında birinci oldu. Kayra Zabcı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde oyunculuk eğitimi alıyor.

Kayra Zabcı'nın rol aldığı yapımlar arasında Harem, Muhteşem Yüzyıl, Aşktan Kaçınılmaz, Küçük Ağa, Vatanım Sensin, Gülperi, Doğduğun Ev Kaderindir ve Canım Annem de bulunuyor.


 

Yorumlar