Savrun Fayı nerede? Savrun fayı uyarısı doğru mu?

Savrun fayı ile ilgili son günlerde uzmanlar tarafından art arda gelen uyarılar vatandaşları tedirgin ediyor. Uzmanlar, savrun fayında yaşanacak kırılmanın Kayseri bölgesinde büyük bir yıkıma neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol
Savrun Fayı nerede? Savrun fayı uyarısı doğru mu?

Savrun fayı nerede, kırıldı mı, kırılma tehlikesi bulunuyor mu soruları bu aralar merakla soruluyor. Uzmanlar Savrun fayı hakkında önemli uyarılarda bulundu. Peki, Savrun fayı nerede, tehlikeli mi gerçekten, yeni bir uyarı var mı?

SAVRUN FAYI NEREDE?

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerinin peşinden arazideki gözlemler ve sismolojik verilerin artçı şok niteliğindeki bazı depremlerin "Savrun Fayı" adı verilen fayın şimal segmenti üstünde yoğunlaştığını söylemiş oldu.

Sözbilir, 6 Şubat 04.17'de 7.7 büyüklüğündeki Pazarcık ile 9 saat sonrasında meydana gelen Elbistan merkezli depremlerin peşinden 20 Şubat'ta Defne merkezli 6.4 büyüklüğünde bir ana şok daha yaşandığını hatırlattı.

Savrun Fayı nerede Savrun fayı uyarısı doğru mu
Savrun Fayı nerede Savrun fayı uyarısı doğru mu

 

Ana şokların peşinden 15 bini aşan artçı şokların bölgeyi belirli aralıklarla devamlı sarstığını belirten Sözbilir, "Arazideki gözlemlerimiz ve sismolojik veriler beraber değerlendirildiğinde, artçı şok niteliğindeki bazı depremlerin 'Savrun Fayı' adı verilen fayın şimal segmenti üstünde yoğunlaştığını görüyoruz." dedi.

Savrun Fayı nerede Savrun fayı uyarısı doğru mu
Savrun Fayı nerede Savrun fayı uyarısı doğru mu

 

Savrun Fayı'na ilişkin bilgi veren Sözbilir, şunları kaydetti: "Savrun Fayı ikinci ana şokta kırılan Çardak Fayı'nın doğu ucundan başlar, Göksun güneyinden geçerek Kadirli ilçesine kadar uzanır. Fay, 20 km ve 40 km uzunluğundaki 2 fay segmentinden yapılıdır. 6 Şubat tarihindeki ana şoklardan sonra Göksun tarafında önemli oranda stres birikimi nedeniyle, Savrun Fayı'nın kuzeydeki segmenti üzerinde 4.9'a varan büyüklükte çok sayıda deprem olmaktadır. Normal şartlarda 20 km uzunluğundaki bir fay segmenti 6.2 büyüklügüne varan deprem üretebilir. Benzer şekilde daha güneydeki 40 km uzunlugundaki fay segmenti ise 7.0 büyüklüğüne varan depremler üretebilir. Fakat şimdiye kadar güneydeki fay segmentinin tetiklendiğine dair sismolojik bir veri bulunmamaktadır. Bununla beraber Savrun Fayı'nın 20 km uzunluğundaki kuzey segmenti tetiklenmiş olup, 1,5 ay içinde 4'ün üzerinde çok sayıda deprem üretmiştir. Bu durumda normal koşullarda 6.2 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli olan Savrun Fayı'nın kuzey segmentinin 4 ve üstü çok sayıda deprem üreterek kırılmaya başladığını söyleyebiliriz."

Sözbilir, "Şimdiye kadar ana şok niteliğinde 15 günde kırılan Amanos, Narlı, Pazarcık, Erkenek, Doğanşehir, Çardak, Antakya fayına 8'inci fay olarak Savrun Fayı'nın da eklendiği anlaşılmaktadır. Bu da bölgedeki fay tetiklenme mekanizmasının devam ettiğini göstermesi açısından çok önemli bir gözlem olarak değerlendirilebilir." diye konuştu.

Yorumlar