Şarkıcı Kader neden hapse girdi, neyle suçlandı, Hasan Heybetli kimdir?

Şarkıcı Kader neden hapse girdi, neyle suçlandı, Hasan Heybetli kimdir, Kader ile ilişkileri nedir, neden birlikte tutuklanmışlardı?

Google Haberlere Abone ol
Şarkıcı Kader neden hapse girdi, neyle suçlandı?

Şarkıcı Kader neden hapse girdi, neyle suçlandı, Hasan Heybetli kimdir, Kader ile ilişkileri nedir, neden birlikte tutuklanmışlardı?

Kamuoyunda çete lideri olarak bilinen Hasan Heybetli ile birçok akrabası ve arkadaşı geçtiğimiz yıllarda düzenlenen operasyonda gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 

Operasyon esnasında şarkıcı Kader de tutuklananlar arasında yer almıştı. 

Yaklaşık 4 aylık bir tutukluluk sürecinden sonra Kader tahliye edilmişti.

Peki, şarkıcı Kader neden hapse girdi, neyle suçlandı, Hasan Heybetli kimdir, Kader ile ilişkileri nedir, neden birlikte tutuklanmışlardı?

2004 yılında İstanbul'da Fatih ilçesinde düzenlenen bir operasyonda Hasan Heybetli ve adamları oldukları belirtilen birçok kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında şarkıcı Kader de bulunuyordu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, tutuklu sanıklar Hasan Heybetli, kardeşi Cengiz Heybetli, yeğeni Ramazan Heybetli ile Serkan Güzelkezen, Recep Kidir, Nevzat Seyitoğlu ve Kader Çetintürk ile tutuksuz sanık Cem Çağlar katıldı.

Kimlik tespiti sırasında "adam yaralamak' ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından sabıkası olduğunu söyleyen Hasan Heybetli, böyle bir suçtan dolayı mahkeme heyetinin karşısında bulunmaktan utanç duyduğunu bildirdi.

Çete kurmak için bir nedeni olmadığını ifade eden Haybetli, "Ben kimsenin fedaisi olmadım. Kimseye suç işlettirmedim. Bu yaşam tarzıma ters düşen bir olaydır. Sabıkalarım huzurunuzdadır" dedi. Heybetli, "kaset ve CD konusunu görüşmek için" Kader Çetintürk'le biraraya geldiklerini sözlerine ekledi. Şarkıcı Kader Çetintürk de, kaset çıkartma konusunda kendisine yardımcı olabileceğini düşündüğü Hasan Heybetli ile görüşürken gözaltına alındığını söyledi.

İddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini bildiren Çetintürk, 4 ay 15 gündür tutuklu olduğunu belirterek, tahliyesine karar verilmesini istedi.

Duruşmada savunmalarını yapan ve haklarındaki suçlamaları reddeden diğer sanıklar da, tahliyelerini talep ettiler. Sanıklardan Kader Çetintürk, Nevzat Seyitoğlu, Recep Kidir ve Serkan Güzelkezen'in tahliyelerini kararlaştıran mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Tahliye işlemleri tamamlanmak üzere cezaevine geri götürülen Kader Çetintürk, kendisini görüntüleyen basın mensuplarına "Adalet yerini buldu" dedi. Tahliye kararını duyunca gözyaşlarını tutamayan şarkıcının annesi Makbule Çetintürk de, karardan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Allah kimsenin evladını böyle duruma düşürmesin. Bundan sonra kızımla daha fazla zaman geçireceğim" diye konuştu.

SUÇLAMA NEDİR?

Kapatılan İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı İsa Dalgıç tarafından hazırlanan iddianamede, sanıkların, Fatih'te bir otoparka düzenlenen operasyonda gözaltına alındıkları belirtiliyor.

Bir mali müşavirin, araba alışverişinden dolayı Kader Çetintürk'e borcu olduğu anlatılan iddianamede, Çetintürk'ün de Hasan Heybetli aracılığıyla bu alacağını tahsil etmeye çalıştığı kaydediliyor. 

Sanıklardan Hasan Heybetli'nin, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak" ve "gaspa eksik teşebbüs" suçlarından 19.5 ile 29 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Ramazan ve Cengiz Heybetli'nin de 18 ile 26'şar yıl arasında ağır hapse çarptırılması talep ediliyor.

İddianamede, "çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak" ve "yardım ile yataklık yapmak"la suçlanan diğer sanıkların da 6 ay ile 6 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları öngörülüyor.


 

Yorumlar