Sanık yarbay ısrarla 5 bin mermi istemiş

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Polatlı'daki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 197'si tutuklu 330 sanığın yargılandığı davanın dördüncü haftası tamamlandı - Tutuksuz sanık Karabacak: - "Yarbay Ceyhan'ın mermi talebinde ısrar etmesi üzerine Yüzbaşı Öncel, 'Madem öyle kursiyerlerin atışında kullanırız. Eğer denetlemede kullanılmazsa bu mermileri asteğmenlere attırırız' dedi. Abdülkerim yarbay 5 bin mermi istemişti ancak Yüzbaşı Öncel, kursiyerlerin sayılarını dikkate alarak kullanılabilecek mermi sayısının 4 bin olduğunu hesapladı. Bunun üzerine söz konusu mühimmatı kışladan teslim aldım"

Google Haberlere Abone ol
Sanık yarbay ısrarla 5 bin mermi istemiş

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara'nın Polatlı ilçesindeki 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaşanan olaylara ilişkin 197'si tutuklu 330 sanığın yargılandığı davanın dördüncü haftası tamamlandı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmanın öğleden sonraki bölümde savunması alınan tutuksuz sanık Cengiz Karabacak, Öğrenci ve Kurslar Taburunda ikmal astsubay olarak görev yaptığını belirtti.

Darbe girişiminden bir hafta önce tabur komutanı sanık eski Yarbay Abdülkerim Ceyhan'ın "atış denetlemesi" kapsamında mühimmat hazırlaması için kendisine emir verdiğinini ifade eden Karabacak, bu emri tabur komutanı Yüzbaşı Osman Öncel'e ilettiğini anlattı.

Yüzbaşı Öncel'in "atış denetlemesi olmayacağını, bu nedenle mermi almalarına gerek bulunmadığını söylediğini" belirten Karabacak, ancak Ceyhan'ın 12 Temmuz'da mühimmatların hazırlanması için ısrar ettiğini öne sürdü.

Karabacak, "Yarbay Ceyhan'ın mermi talebinde ısrar etmesi üzerine Yüzbaşı Öncel, 'Madem öyle kursiyerlerin atışında kullanırız. Eğer denetlemede kullanılmazsa bu mermileri asteğmenlere attırırız' dedi. Bunun üzerine Sakarya Kışlası'ndan mermi alınmasını istedi. Abdülkerim yarbay 5 bin mermi istemişti ancak Yüzbaşı Öncel, kursiyerlerin sayılarını dikkate alarak kullanılabilecek mermi sayısının 4 bin olduğunu hesapladı. Bunun üzerine söz konusu mühimmatı kışladan teslim aldım." ifadelerini kullandı.

- Komutanlara 400'er G3 mermisi

Darbe girişiminin yaşandığı gece Ceyhan'ın kendisini arayıp, kışla emniyeti için bütün taburun mesaiye çağrılmasını istediğini kaydeden Karabacak, "Abdülkerim yarbay, subay, astsubay ve uzman erbaş kurs bölüğünün takım komutanlarına 400'er adet mermi vermemi emretti. Ben de emir doğrultusunda söz konusu takım komutanlarına mühimmatları teslim ettim." dedi.

Saat 02.00 civarında ise sanık Uzman Çavuş Sönmez Şişli'nin iki paket halinde 400 uçaksavar mermisini kendisine teslim etmek istediğini anlatan Karabacak, şöyle devam etti:

"Ben teslim almayacağımı söyledim. O da Abdülkerim yarbayın talep ettiğini, 'F-16 uçakları Polatlı'ya gelirse onlara karşı kullanırız diye istediğini' söyledi. Şişli daha sonra beni arayarak Albay Alper Erkaya'nın uçaksavar mühimmatının kesinlikle kullanılmamasının emrini verdiğini söyledi. Bununla birlikte üsteğmenler Samet Yıldırım ile Erkan Kundakçı ve Yüzbaşı Oğuz Serdar Özgür de daha önce verdiğim 400'er adet mühimmatı bana geri teslim etti. Daha sonra 4 bin adet G3 mermisi ile 400 adet uçaksavar mermisini darbe girişiminden sonra Sakarya Kışlası'na teslim ettim. Uçaksavarların, FETÖ'ye mensup personelce uçak ve helikopterlerinin Polatlı'ya gelmesi halinde, kışla komutanı tarafından tedbir amaçlı istendiğini düşünüyorum."

- "Askerlerin dönmesi için neden toplu mesaj atmadın?"

Davanın tek kadın sanığı Üsteğmen Özge Pasin de 58. Topçu Tugayındaki görevine devam ettiğini belirterek, izinli olmasına rağmen 15 Temmuz gecesi karargaha çağrıldığını dile getirdi.

Akşam saatlerinde sanık eski 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün'ün başkanlığında tugay harekat merkezinde bir toplantı icra edildiğini anlatan Pasin, Aygün'ün "olası bir terör saldırısına karşı Ankara'da bazı kavşaklarda güvenlik önlemi alınacağını söylediğini" bildirdi.

Bu kapsamda Aygün tarafından birlik komutanlarına görev listeleri verildiğini ifade eden Pasin, toplantı boyunca konuşmadığını, kendisine herhangi bir görev verilmediğini öne sürdü. Pasin, "Toplu mesaj sistemiyle, personelin izinlerinin iptal edildiği ve birliğe çağırıldıklarına dair mesaj çektim. Buna benzer uygulamalar daha önce de olmuştu." savunmasını yaptı.

Mahkeme Başkanı Zikrullah Özbağ'ın "Birlikten çıkan askerlerin dönmeleri için neden toplu mesaj atmadın?" sorusu üzerine Pasin, kendisine bu yönde bir emir verilmediği için mesaj atmadığını kaydetti.

Tutuksuz sanıklar Levent Çetinbaş, Sönmez Şişli, Ata Gümüş, Mehmet Emre Ergin, Erkan Kundakçı, Ahmet Erdoğan, Harun Gökçe, Saltuk Buğra Kale ve Aşkın Demir savunma yaptı.

- Dava haftaya devam edecek

Bugüne kadar görülen duruşmalarda eski Tuğgeneral Aygün dışındaki bütün tutuklu sanıkların savunmaları alındı.

Davanın pazartesi günkü duruşması, tutuksuz sanıkların savunmalarıyla devam edecek. Bir hafta boyunca görülecek davanın diğer duruşmalarında ise tanıklar dinlenecek ve sanık avukatlarının talepleri alınacak.

Bu işlemlerin tamamlanması halinde mahkemenin cuma günü, tahliye taleplerini de değerlendirdiği ara kararını açıklaması bekleniyor.

Yorumlar