'En olmaz' denen ülkede oldu: Sahte albay 20 yıl NATO'da görev yaptı

Ülkenin ordusunda 20 boyunca albay rütbesinde görev yapan sahte diplomalı subayın uluslararası görevlerde bulunduğu ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

İsveç'te yaşanan akıllara durgunluk veren olay Dagens Nyheter gazetesinde yer aldı. Gazetenin haberinde, İsveç ordusunda "albay" rütbesine kadar yükselen sahte diplomalı subayın, birçok uluslararası görevde bulunduğu bilgisine yer verildi.

SAHTE DİPLOMA İLE NATO'DA VE BM'DE GÖREV ALDI

Sahte diploma ile göreve başladığı belirtilen albayın 2013'te Belçika'daki NATO karargahında görev aldığı, 2019'da da Birleşmiş Milletler (BM) adına Mali'deki İsveç askerlerinin komutanlığını yaptığı bilgileri de İsveç basınına yansıdı.

ASKERİ İSTİHBARATTA BİLE GÖREV ALMIŞ

Kosova ve Afganistan'dan olmak üzere birçok uluslararası askeri görevde İsveç adına komutanlık yapan sahte subayın, 4 yıl da İsveç Askeri İstihbarat ve Güvenlik Servisi'nde çalıştığı bilgisi paylaşıldı.

Savunma Bakanı Peter Hultqvist olayı doğrularken, İsveç Genelkurmay Başkanlığı da sahte subay hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

SAHİL GÜVENLİK KOVDU, GENELKURMAY GÖREVDE TUTTU

İsveçli akademisyen ve gazeteci Ann-Sofie Dahl, sahte subayın NATO'da görev yapmasını skandal olarak yorumladı.

Söz konusu kişinin 2018'de Sahil Güvenlik Birliğinde görev almaya başlamasıyla, askeri diplomasının sahte olduğunun anlaşıldığını vurgulayan Dahl, "Sahil Güvenlik sahte subayı işten çıkardı. Buna rağmen Genelkurmay görev vermeye devam etti." dedi.

Yorumlar